Ustalanie wysokości kwot uiszczanych przez właścicieli naprawionych budynków na rzecz użytkowników przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania.

Monitor Polski

M.P.1947.150.899

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1947 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 25 listopada 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu w sprawie ustalania wysokości kwot uiszczanych przez właścicieli naprawionych budynków na rzecz użytkowników przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania.

Na podstawie art. 9 ust. 8 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 181 z 1947 r.) zarządza się co następuje:
Właściwe władze określone w art. 9 ust. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 181 z 1947 r.), zamierzając uwzględnić podanie właściciela budynku o zgodę na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania, przysługującego z tytułu naprawy zastępczej Państwu, lub związkowi samorządu terytorialnego bądź państwowej instytucji, albo przedsiębiorstwu, kierują je do Ministerstwa Odbudowy, dołączając wszelkie posiadane dokumenty dotyczące naprawy budynku. Jeżeli naprawa została dokonana z kredytów objętych działem Ministerstwa Odbudowy, a Ministerstwo to nie godzi się na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania, wówczas zwraca podanie właściwej władzy, zawiadamiając ją o swym stanowisku. W pozostałych przypadkach Ministerstwo Odbudowy kieruje podanie z aktami dotyczącymi sprawy do władzy budowlanej I instancji z poleceniem określenia przyrostu wartości osiągniętego na skutek przeprowadzonej naprawy.
Przez "przyrost wartości" rozumieć należy różnicę między wartością techniczną naprawionego budynku według cen istniejących w czasie ustalania tego przyrostu wartości - a obliczoną także według tych cen wartością techniczną budynku w chwili podejmowania naprawy przez osoby prawne wymienione w § 1.
1.
Władza budowlana wdraża postępowanie dla określenia przyrostu wartości. W tym celu uwzględnia dane urzędowe zawarte w aktach i, w razie potrzeby, przesłuchuje świadków i biegłych, a nadto zarządza komisyjne oględziny budynku, zawiadamiając o ich terminie właściwą władzę (§ 1) oraz urząd, instytucję lub przedsiębiorstwo, którym służy prawo użytkowania budynku oraz właściciela.
2.
Z komisyjnych oględzin sporządza się protokół.
3.
Koszty postępowania ponosi właściciel budynku.
Po przeprowadzeniu postępowania władza budowlana oblicza przyrost wartości budynku i przesyła wynik obliczeń wraz z aktami sprawy właściwej władzy za pośrednictwem Ministerstwa Odbudowy.
Na podstawie osiągniętego przez władzę budowlaną wyniku obliczeń właściwa władza ustala wysokość kwoty, której uiszczenie ma być warunkiem przedterminowego wygaśnięcia użytkowania. Kwota ta zgodnie z art. 9 ust. 6 powołanego w § 1 dekretu - równa się sumie przyrostu wartości (§ 2), pomnożonej przez liczbę lat (miesięcy), jakie pozostały jeszcze użytkownikowi do wykorzystania, oraz podzielonej przez liczbę lat (miesięcy) całkowitego - wynikającego z art. 9 ust. 1 dekretu - okresu użytkowania.
Po ustaleniu kwoty, o której mowa w § 5, właściwa władza wyraża zgodę na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania budynku, pod warunkiem uiszczenia tej kwoty przez właściciela. W przypadku dokonania naprawy z kredytów objętych działem Ministerstwa Odbudowy władza ta powinna na swą decyzję uzyskać uprzednio zgodę Ministerstwa Odbudowy.
Przepisy § 2-5 zarządzenia niniejszego stosuje się odpowiednio w przypadkach użytkowania budynku przez instytucje społeczne, spółdzielnie mieszkaniowe, zrzeszenia najemców i inne osoby prawne i fizyczne, którym przekazano naprawę budynku, - z następującymi zmianami:
1)
o ustalenie kwoty, której uiszczenie jest warunkiem przedterminowego wygaśnięcia użytkowania, właściciel budynku zwraca się do władzy budowlanej, przy czym w okresie pierwszych 10 lat użytkowania dołącza oświadczenie użytkownika wyrażające zgodę na wygaśnięcie użytkowania;
2)
użytkownik obowiązany jest dostarczyć dokumenty, dotyczące naprawy - bezpośrednio władzy budowlanej na jej wezwanie.
Tryb postępowania w zakresie przyjmowania i sposobu zarachowywania wpłat właścicieli przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania naprawionych budynków ustalają odrębne przepisy.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.