§ 2. - Ustalanie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

Monitor Polski

M.P.1997.68.672

Akt utracił moc
Wersja od: 2 stycznia 1998 r.
§  2.
1.
W granicach czasu służby, o którym mowa w § 1 ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej może wprowadzić inny niż określony w § 1 ust. 1 rozkład czasu służby, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem służby lub jej organizacją, a zwłaszcza koniecznością:
1)
funkcjonowania służby w systemie zmianowym,
2)
dostosowania służby do godzin pracy urzędów i innych instytucji.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, dopuszczalne jest w szczególności:
1)
przedłużanie czasu służby do 12 godzin na dobę, z zastrzeżeniem § 3 i § 5,
2)
stosowanie 4-brygadowej lub podobnej organizacji służby,
3)
stosowanie równoważnych norm służby.
3.
Dla funkcjonariusza pełniącego służbę według zasad, o których mowa w ust. 2, okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż jeden miesiąc, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być przedłużony, nie więcej jednak niż do jednego kwartału.
4.
Funkcjonariusz pełniący służbę według zasad, o których mowa w ust. 2, ma prawo do dni harmonogramowo wolnych od służby w liczbie wynikającej z sumy co najmniej niedziel, świąt i dni dodatkowo wolnych od służby przypadających w danym okresie rozliczeniowym.
5.
Na stanowisku, na którym służba trwa również w niedzielę, funkcjonariusz powinien korzystać co najmniej raz na trzy tygodnie z niedzieli wolnej od służby. Nie dotyczy to funkcjonariusza pełniącego służbę w systemie 4-brygadowym lub podobnej organizacji służby.