Usprawnienie systemu oceny produkcji rolniczej.

Monitor Polski

M.P.1976.29.127

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1976 r.

UCHWAŁA Nr 124
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 czerwca 1976 r.
w sprawie usprawnienia systemu ocen produkcji rolniczej.

W celu usprawnienia dokonywania ocen poziomu produkcji rolniczej oraz ich uściślenia Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Ustala się - poza powszechnymi i rocznymi spisami rolniczymi - podstawowy program badań i opracowań dotyczących produkcji rolniczej obejmujący:
1)
dokonywanie trzech ocen plonów w postaci:
a)
prognozy w miesiącu czerwcu, opartej na ekspertyzie,
b)
wstępnego szacunku plonów w miesiącu sierpniu, opartego na ocenach inspektorów i rzeczoznawców oraz badaniach reprezentacyjnych,
c)
szacunku w miesiącach listopadzie - grudniu, opartego na wynikach badań reprezentacyjnych oraz sprawozdawczości statystycznej uspołecznionych gospodarstw rolnych,
2)
dokonywanie reprezentacyjnych spisów kwartalnych zwierząt gospodarskich w indywidualnych gospodarstwach rolnych,
3)
dokonywanie okresowych ocen o zmiennej tematyce (oceny szkód zimowych, stanu upraw, zapasów pasz),
4)
dokonywanie rozliczeń bilansowych produkcji rolniczej w skali kraju i województw w dwóch terminach w roku gospodarczym: wstępnego w miesiącach listopadzie - grudniu i końcowego w miesiącu lipcu.
1.
Dane o produkcji rolniczej w toku są oparte na:
1)
badaniach bezpośrednich, powszechnych i reprezentacyjnych przeprowadzanych w gospodarstwach rolnych,
2)
sprawozdawczości statystycznej uspołecznionych gospodarstw rolnych,
3)
ekspertyzach rzeczoznawców i ocenach inspektorów,
4)
informacjach zbieranych za pośrednictwem sieci społecznych korespondentów statystycznych.
2.
Badania reprezentacyjne w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone w gospodarstwach wylosowanych według zasad ustalonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa zapewni sprawozdawczość z uspołecznionych gospodarstw rolnych dostosowaną do potrzeb oceny produkcji rolniczej w zakresie, o którym mowa w § 1.
1.
Przy ustalaniu wyników produkcji rolniczej w województwach i gminach za podstawowe kryterium oceny uznaje się wysokość rolniczej produkcji towarowej z uwzględnieniem rozliczeń bilansowych.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu określi zasady opracowywania i prezentowania rozliczeń bilansowych produkcji rolniczej w skali kraju, województw i gmin (miast i gmin) dla ustalania planów skupu i oceny ich wykonania.
1.
Ministrowie Rolnictwa, Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego oraz Finansów, a także organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - w zakresie uzgodnionym z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego - zapewnią, aby podległe im instytucje dostarczały organom statystyki państwowej informacji dotyczących metod oceny przewidywanych oraz osiągniętych plonów, przebiegu prac polowych, stanu wegetacji i zdrowotności upraw, oceny jakości ziemiopłodów, postępu i wyników kontraktacji roślin i zwierząt gospodarskich, zaopatrzenia i skupu produktów roślinnych i zwierzęcych, klęsk żywiołowych i strat spowodowanych przez nie w uprawach rolnych.
2.
Minister Rolnictwa zapewni współdziałanie podległych mu jednostek organizacyjnych z organami statystyki państwowej w opracowywaniu metod oceny plonów i poprawności terenowych szacunków produkcji.
3.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego zapewnią utrzymanie ewidencji gruntów w stałej aktualności.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrami Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Rolnictwa może powierzyć gminnej służbie rolnej i jednostkom podległym Ministrowi Rolnictwa i przez niego nadzorowanym prowadzenie badań statystycznych w rolnictwie:
1)
stałych - masowych i reprezentacyjnych,
2)
okresowych - dotyczących wybranych zagadnień oraz dokonywania ekspertyz.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w uzgodnieniu z Ministrem Rolnictwa ustali szczegółowy zakres badań statystycznych, o których mowa w ust. 1.
3.
Naczelnicy gmin (miast i gmin) w porozumieniu z dyrektorami wojewódzkich urzędów statystycznych powierzą wykonywanie czynności organizacyjnych związanych z przeprowadzaniem badań statystycznych - z wyłączeniem spisów powszechnych i rocznych - określonym pracownikom urzędu gminy (miasta i gminy), zwanym dalej "gminnymi organizatorami rolniczych badań statystycznych".
1.
Państwową Inspekcję Plonów, działającą na podstawie uchwały nr 12 Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1973 r. w sprawie Państwowej Inspekcji Plonów (Monitor Polski Nr 3, poz. 17), przekształca się w Państwową Inspekcję Produkcji Rolniczej.
2.
Zadaniem Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej jest dokonywanie okresowych ocen sytuacji w produkcji rolniczej oraz ekspertyz i szacunków przewidywanych i osiągniętych plonów i zbiorów roślin uprawnych.
3.
Państwowa Inspekcja Produkcji Rolniczej działa w ramach organizacyjnych Głównego Urzędu Statystycznego.
4.
Zasady i tryb funkcjonowania Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej w systemie statystyki państwowej określi Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Organami Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej są:
1)
w Głównym Urzędzie Statystycznym - Inspektor Główny Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej, powoływany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
w wojewódzkich urzędach statystycznych - inspektorzy wojewódzcy Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej, powoływani spośród pracowników wojewódzkiego urzędu statystycznego lub innych uspołecznionych zakładów pracy bądź osób mających niezbędne kwalifikacje przez Inspektora Głównego w porozumieniu z dyrektorem właściwego terenowo wojewódzkiego urzędu statystycznego, zwani dalej "inspektorami".
1.
Państwowa Inspekcja Produkcji Rolniczej może zlecać rzeczoznawcom wykonywanie ekspertyz i kontrolę przeprowadzanych badań produkcji rolniczej w toku.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi tryb powoływania oraz wymagania kwalifikacyjne rzeczoznawców, o których mowa w ust. 1.
Wyniki badań statystycznych, ocen i ekspertyz stanowią materiał, który może być udostępniony dopiero po pełnym opracowaniu.
Pracownikom uspołecznionych zakładów pracy, którym powierzono stanowisko inspektora wojewódzkiego i rzeczoznawcy, przysługuje w okresie dokonywania ocen, szacunków i ekspertyz prawo do zwolnienia od normalnych zajęć służbowych w macierzystym zakładzie pracy w wymiarze do 14 dni roboczych w ciągu roku z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Do zakresu działania Inspektora Głównego Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej należy:
1)
organizowanie badań produkcji rolniczej, o których mowa w § 1,
2)
zbiorcze opracowywanie wyników badań w skali kraju,
3)
opiniowanie prawidłowości zebranych danych,
4)
kontrolowanie i przestrzeganie zasad metodologicznych obowiązujących w systemie oceny produkcji rolniczej w toku,
5)
opracowywanie przy udziale Ministerstwa Rolnictwa oraz Ministerstwa Przemysłu Spożywczego i Skupu analizy poziomu plonów podstawowych upraw,
6)
zlecanie rzeczoznawcom dokonywania niezbędnych ekspertyz, ocen i szacunków produkcji rolniczej,
7)
zarządzanie, w razie ujawnienia nieprawidłowości ocen terenowych, przeprowadzenia na określonym terenie dodatkowych badań uściślających,
8)
udostępnianie zainteresowanym, w określonych terminach, opracowanych wyników badań statystycznych,
9)
szkolenie inspektorów wojewódzkich i rzeczoznawców.
Do zakresu działania inspektora wojewódzkiego Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej należy:
1)
organizowanie badań produkcji rolniczej na terenie województwa,
2)
opracowywanie wyników badań w skali województwa i przekazywanie ich Inspektorowi Głównemu Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej,
3)
kontrolowanie przebiegu badań i opiniowanie materiałów i ocen,
4)
przedstawianie Inspektorowi Głównemu wniosków o spowodowanie przeprowadzenia dodatkowych badań uściślających,
5)
zawieranie umów z rzeczoznawcami i innymi osobami w zakresie zlecania ocen i ekspertyz na rzecz Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej,
6)
okresowa ocena pracy osób wykonujących czynności związane z badaniami statystycznymi,
7)
przedstawianie dyrektorowi wojewódzkiego urzędu statystycznego wniosków o przyznanie nagród osobom wykonującym zadania w zakresie rolniczych badań statystycznych,
8)
udostępnianie zainteresowanym wyników badań statystycznych,
9)
szkolenie osób wykonujących czynności związane z badaniami statystycznymi oraz nadzór ich pracy.
Do zakresu działania gminnego organizatora rolniczych badań statystycznych należy:
1)
wykonywanie czynności organizacyjnych związanych z przeprowadzeniem badań statystycznych w gminie,
2)
opracowywanie materiałów statystycznych z badań i ocen rolniczych prowadzonych w gminie w indywidualnych gospodarstwach rolnych,
3)
wykorzystywanie sprawozdawczości uspołecznionych gospodarstw rolnych działających na terenie gminy - z wyjątkiem państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa - do oceny produkcji rolniczej w gminie,
4)
współdziałanie z inspektorami w organizowaniu sieci korespondentów i rzeczoznawców.
1.
Inspektorzy i rzeczoznawcy przy przeprowadzaniu badań statystycznych oraz ocen są uprawnieni do kontroli stanu zasiewów w polu, kontroli zbiorów ziemiopłodów zmagazynowanych na terenie gospodarstw oraz do przeprowadzania kontrolnego badania sprzętu ziemiopłodów.
2.
Inspektorzy i rzeczoznawcy mają prawo wglądu do dokumentacji podstawowej oraz sprawozdawczości statystycznej dotyczącej powierzchni zasiewów, plonów i zbiorów ziemiopłodów oraz stanu i produkcyjności inwentarza w odniesieniu do badanych gospodarstw.
Wykonywanie uprawnień określonych w § 13 i § 14 ust. 1 w odniesieniu do indywidualnych gospodarstw rolnych wymaga zgody użytkownika gospodarstwa.
1.
Za prace wykonane na rzecz Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej:
1)
inspektorzy wojewódzcy Państwowej Inspekcji Produkcji Rolniczej - wykonujący tę pracę jako dodatkową - otrzymują wynagrodzenie według stawek ryczałtowych,
2)
rzeczoznawcy otrzymują wynagrodzenie według zasad określonych w przepisach odrębnych.
2.
Tworzy się w Głównym Urzędzie Statystycznym fundusz nagród dla osób biorących udział w wykonywaniu zadań określonych niniejszą uchwałą, a w szczególności dla gminnych organizatorów rolniczych badań statystycznych, pracowników gminnej służby rolnej oraz jednostek podległych Ministrowi Rolnictwa wykonujących prace określone w § 5 ust. 1 i 3.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrami Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, Rolnictwa oraz Finansów ustali zasady wynagradzania i przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1 i 2.
Minister Finansów zwiększy z rezerwy budżetu centralnego wydatki budżetowe Głównego Urzędu Statystycznego określone w budżecie Państwa na rok 1976 o kwotę 6 mln zł na pokrycie kosztów wykonania niniejszej uchwały.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni oraz Zarządowi Centralnego Związku Kółek Rolniczych podjęcie ustaleń zapewniających wykonanie zadań wynikających z niniejszej uchwały.
Traci moc uchwała nr 12 Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1973 r. w sprawie Państwowej Inspekcji Plonów (Monitor Polski Nr 3, poz. 17).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.