Rozdział 2 - Przepisy dotyczące jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi. - Uruchomienie środków na finansowanie inwestycji scentralizowanych w 1960 r.

Monitor Polski

M.P.1960.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1960 r.

II.

Przepisy dotyczące jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

§  7.
Inwestycje scentralizowane jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi finansowane są ze środków budżetowych oraz ze środków, o których mowa w § 1 ust. 3.
§  8.
1.
Wydziały finansowe otwierają dla dysponentów głównych (wydziałów i jednostek równorzędnych) kredyty budżetowe na sfinansowanie inwestycji scentralizowanych w bankach finansujących inwestycje w drodze udzielenia dysponentom głównym wytycznych na formularzu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia. Wytyczne należy przesłać jednostkom, dla których są przeznaczone, w jednym egzemplarzu oraz w dwóch egzemplarzach oddziałowi banku finansującego inwestycje.
2.
Otwarcie kredytów następuje jednorazowo na cały rok.
3.
W wytycznych wydział finansowy podaje kwotę amortyzacji przedsiębiorstw podlegającą zablokowaniu.
4.
W miastach nie stanowiących powiatów i w osiedlach czynności, o których mowa w ust. 1-3, dokonuje prezydium rady narodowej.
§  9.
1.
Zablokowaniu podlega:
1)
w przedsiębiorstwach finansujących kapitalne remonty w ciężar kosztów własnych - całość amortyzacji po potrąceniu kwot potrzebnych na pokrycie płatnych w 1960 r. kredytów bankowych zaciągniętych na inwestycje zdecentralizowane;
2)
w pozostałych przedsiębiorstwach - amortyzacja nie przeznaczona na finansowanie kapitalnych remontów oraz na pokrycie zaciągniętych na inwestycje i kapitalne remonty kredytów bankowych przypadających do spłaty w 1960 r.
2.
Do przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1 pkt 1 zalicza się:
1)
przedsiębiorstwa nadzorowane przez wydziały przemysłu;
2)
przedsiębiorstwa nadzorowane przez wydziały handlu;
3)
przedsiębiorstwa nadzorowane przez wydziały budownictwa (wydziały architektury i budownictwa);
4)
inne przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami rad narodowych, a zaliczane w narodowym planie gospodarczym do działu budownictwa.
3.
Wskaźniki procentowego podziału amortyzacji na część pozostawioną do dyspozycji przedsiębiorstw i część podlegającą zablokowaniu ustalają prezydia właściwych rad narodowych, zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 1959 r. w sprawie trybu i kontroli finansowania inwestycji zdecentralizowanych w 1960 r. (Monitor Polski z 1960 r. Nr 1, poz. 2).
§  10.
1.
Dysponenci główni na podstawie wytycznych otrzymanych z wydziału finansowego udzielają z kolei wytycznych dla jednostek podległych. Wytyczne należy przesłać jednostkom, których dotyczą, oraz w 2 egzemplarzach oddziałom banków finansujących inwestycje właściwym dla dysponenta udzielającego wytycznych. Ponadto jeden egzemplarz wytycznych należy przesłać do wiadomości oddziałowi banku finansującego eksploatację jednostki, dla której są przeznaczone.
2.
Wytyczne udzielone dla inwestorów bezpośrednich stanowią jednocześnie dokument o przekazaniu kredytów budżetowych w granicach ustalonych w wytycznych.
3.
Wytyczne złożone w bankach finansujących inwestycje stanowią dla banków podstawę do dokonywania wypłat dla inwestorów bezpośrednich do wysokości przekazanego w wytycznych kredytu budżetowego.
4.
Do wytycznych udzielonych przez dysponentów głównych stosuje się odpowiednio przepis § 5.