Uprawnienia do urlopu i do zwrotu kosztów przeniesienia w przypadku zmiany zakładu pracy oraz uprawnienia do urlopu w związku z powołaniem do służby wojskowej.

Monitor Polski

M.P.1951.A-77.1070

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1951 r.

UCHWAŁA Nr 616
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 sierpnia 1951 r.
w sprawie uprawnień do urlopu i do zwrotu kosztów przeniesienia w przypadku zmiany zakładu pracy oraz w sprawie uprawnień do urlopu w związku z powołaniem do służby wojskowej.

W celu ustalenia jednolitych zasad postępowania przy:
a)
udzielaniu urlopu wypoczynkowego pracownikom, którzy z przedsiębiorstw uspołecznionych przeszli do pracy w państwowej administracji lub instytucji albo też odwrotnie,
b)
określaniu uprawnień do urlopu wypoczynkowego pracowników, którzy zostali powołani do służby wojskowej lub po jej odbyciu zgłosili się do pracy,
c)
zwrocie kosztów przeniesienia w przypadkach wymienionych pod lit. a)

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

1.
Pracownikowi, który przeszedł do pracy z uspołecznionego przedsiębiorstwa do państwowej administracji lub instytucji albo też odwrotnie za zgodą dotychczasowego i nowego zakładu pracy, należy zaliczyć czas pracy w poprzednim miejscu zatrudnienia do czasu pracy, wymaganego dla uzyskania praw urlopowych w nowym miejscu zatrudnienia.
2.
Pracownikowi, który przeszedł do służby państwowej w sposób określony w pkt 1, należy zaliczyć do czasu pracy, uprawniającego do korzystania z większego wymiaru urlopu, także czas pracy ustalony w poprzednim miejscu pracy stosownie do postanowień uchwały Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1950 r. (Monitor Polski Nr A-77, poz. 888).
3.
Odbycie ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego nie narusza uprawnień pracownika do należnego mu w danym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli ćwiczenia wojskowe lub przeszkolenie wojskowe przypadły na okres wyznaczonego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, należy urlop ten przesunąć na jeden z najbliższych trzech miesięcy po ukończeniu ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego.

4.
Pracownik, obowiązany w danym roku kalendarzowym do stawienia się do poboru, powinien otrzymać należny mu w tym roku urlop wypoczynkowy w terminie umożliwiającym wykorzystanie urlopu przed dniem 1 września.

Jeżeli pracownik przed powołaniem go do odbycia zasadniczej służby wojskowej nie mógł wykorzystać przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, należy mu wypłacić ekwiwalent według zasad obowiązujących przy wypłacie wynagrodzenia za czas urlopu.

Przepisy niniejszego punktu stosuje się odpowiednio w przypadku powołania pracownika do zawodowej służby wojskowej.

5.
Pracownikowi, który najdalej w ciągu 30 dni po odbyciu zasadniczej służby wojskowej zgłosił się do pracy w tym samym zakładzie pracy, a w górnictwie - w tym samym rewirze, w którym poprzednio był zatrudniony, zalicza się czas odbywania zasadniczej służby wojskowej do okresu nieprzerwanej pracy, warunkującego wymiar urlopu wypoczynkowego. Z należnego mu urlopu pracownik może skorzystać dopiero po przepracowaniu co najmniej trzech miesięcy od dnia zgłoszenia się do pracy.
6.
Pracownikowi, który przeszedł do pracy z państwowej administracji lub instytucji do uspołecznionego przedsiębiorstwa albo też odwrotnie, należy się zwrot kosztów przeniesienia od tego zakładu pracy, do którego pracownik przechodzi, jeżeli przejście następuje na wniosek tego zakładu pracy, uzgodniony z dotychczasowym zakładem pracy.

Zasady i wysokość kosztów przeniesienia, określone w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 279), stosować należy jednolicie tak do pracowników administracji państwowej i instytucji państwowych, jak i do pracowników przedsiębiorstw uspołecznionych.

Dotychczasowe zarządzenia, regulujące sprawę kosztów przeniesienia pracowników przedsiębiorstw uspołecznionych, uchyla się z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały.

7.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.
8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.