§ 2. - Upłynnienie zbędnych i nadmiernych zapasów niektórych przedmiotów.

Monitor Polski

M.P.1964.5.22

Akt utracił moc
Wersja od: 2 maja 1966 r.
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej powinny bieżąco analizować stany zapasów wszystkich przedmiotów, ujawniać zapasy zbędne i nadmierne zarówno przedmiotów pełnowartościowych, jak też niepełnowartościowych i nietypowych oraz upłynniać je zgodnie z przepisami niniejszej uchwały. Do ujawniania zbędnych i nadmiernych zapasów powinny być w szczególności wykorzystywane inwentaryzacje przeprowadzane w przedsiębiorstwach. W ciągu miesiąca po zakończeniu inwentaryzacji jednostki gospodarki uspołecznionej powinny dokonać kwalifikacji posiadanych zapasów, wyodrębniając spośród nich zapasy przeznaczone do upłynnienia.
2.
Zapasem zbędnym przedmiotów nabytych na cele zaopatrzenia materiałowo-technicznego są przedmioty, których jednostka gospodarki uspołecznionej nie może wykorzystać na własne bieżące lub planowane potrzeby. Zapasem zbędnym przedmiotów, które zostały wytworzone w celu sprzedaży, są przedmioty, których posiadacz nie może sprzedać przy zachowaniu obowiązujących przepisów.
3.
Zapasami nadmiernymi w rozumieniu niniejszej uchwały są zapasy przedmiotów przekraczające wielkości ekonomicznie uzasadnione potrzebami w zakresie zaopatrzenia, produkcji i obrotu. Zapasem nadmiernym szczegółowego asortymentu lub grupy asortymentów jest taka ilość, która przekracza:
1)
w odniesieniu do poszczególnego asortymentu - ustaloną lub zatwierdzoną normę zapasu maksymalnego,
2)
w odniesieniu do grupy asortymentów - przyznany limit zapasu lub zbiorczą normę zapasu, ustaloną przez właściwe organy.

W razie braku norm i limitów zapasu, zapasem nadmiernym danego przedmiotu jest taka jego ilość, która przekracza wielkość zapasu ekonomicznie uzasadnioną potrzebami w zakresie zaopatrzenia produkcji i obrotu. Zapasem nadmiernym nie jest np. zatwierdzony przez jednostkę nadrzędną lub uzgodniony z bankiem finansującym zapas specjalny (rezerwa resortowa) i zapas sezonowy.

4.
Przedmiot jest niepełnowartościowy, jeśli został on wyprodukowany na podstawie norm lub warunków technicznych, które nie są już stosowane, z wadami, w związku z czym nie odpowiada obowiązującym normom lub warunkom technicznym, oraz jeśli jest uszkodzony, zdekompletowany lub zużyty.
5.
Przedmiot jest nietypowy, jeśli odpowiada warunkom określonym w § 1 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1963 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 17, poz. 96) lub został wyprodukowany na indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa na podstawie umów kooperacyjnych.
6.
Upłynnienie zapasów zbędnych i nadmiernych polega na ich zużyciu lub sprzedaży.
7.
Najwłaściwszym sposobem upłynnienia zapasów jest:
1)
w zakresie zapasów nadmiernych - zużycie ich na potrzeby własne,
2)
w zakresie zapasów zbędnych - sprzedaż ich innym jednostkom w trybie ustalonym niniejszą uchwałą.
8.
Jednostki gospodarki uspołecznionej powinny sprzedawać również zapasy nadmierne takich przedmiotów, które - ze względu na swe właściwości lub nieodpowiednie warunki składowania - stałyby się przedmiotami niepełnowartościowymi lub bezwartościowymi.

Zużycie na własne potrzeby.