Umundurowanie i oznaki Milicji Obywatelskiej.

Monitor Polski

M.P.1955.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 10 stycznia 1955 r.

UCHWAŁA NR 898
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 grudnia 1954 r.
w sprawie umundurowania i oznak Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 20 lipca 1954 r. o Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 34, poz. 143) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Umundurowanie funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej składa się z zimowego i letniego ubioru ćwiczebnego, służbowego i wyjściowego.
2.
Funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej może być wydany ubiór specjalny na czas wykonywania szczególnych zadań służbowych.
3.
Funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, którzy ze względu na charakter służby obowiązani są występować w ubiorze cywilnym, może być wypłacany ekwiwalent pieniężny według obowiązujących cen detalicznych.
1.
W skład ubioru wchodzą następujące zasadnicze przedmioty:
1)
czapka, bluza, kurtka, płaszcz, peleryna - w kolorze szarobłękitnym;
2)
spodnie w kolorze granatowym (spodnie ćwiczebne w kolorze szarobłękitnym);
3)
obuwie czarne.
2.
Szczegółowy skład każdego ubioru określi Minister Spraw Wewnętrznych.
Umundurowanie funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej posiada wypustki i lampasy w kolorze amarantowym, patki, tarcze służbowe i otoki czapek w kolorze ciemnoniebieskim oraz naramienniki w kolorze szarobłękitnym.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej noszą oznaki stopni odpowiadające oznakom stopni Sił Zbrojnych.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej noszą następujące oznaki służbowe:
1)
szeregowcy i podoficerowie:
a)
na patkach kołnierza kurtek z kołnierzem wykładanym i z kołnierzem zapinanym pod szyję - palmę oraz mewkę wyhaftowaną bajorkiem matowosrebrnym i błyszczem;
b)
w ramionach kąta kołnierza płaszcza - palmę wykonaną z blachy mosiężnej poniklowanej;
c)
na lewym rękawie kurtek i płaszczy - tarczę służbową w kształcie trójkąta równoramiennego umieszczonego podstawą w górę, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; wokół tarczy wypustka koloru amarantowego;

na tarczy umieszczone są: numer służbowy (cyfry arabskie) oraz numer województwa (cyfry rzymskie); cyfry numeru służbowego i województwa wykonane są z blachy mosiężnej poniklowanej; na tarczach służbowych szeregowców i podoficerów m. st. Warszawy zamiast numeru województwa umieszczone jest godło miasta (syrena), tłoczone z blachy mosiężnej koloru złotego;

2)
oficerowie:
a)
na patkach kołnierza kurtek z kołnierzem wykładanym - palmę wyhaftowaną bajorkiem matowosrebrnym i błyszczem,
b)
w ramionach kąta kołnierza płaszcza - palmę wykonaną z blachy mosiężnej poniklowanej.
Szeregowcy i podoficerowie Milicji Obywatelskiej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy oznaki wysługi lat, naszyte taśmą srebrną w kształcie litery "V". Każde 3 lata służby oznacza się jedną naszywką litery "V" o szerokości 9 mm. Zakończenie 10 lat służby oznacza się jedną naszywką litery "V" o szerokości 14 mm.
Funkcjonariusze kompanii ruchu i służby wodnej noszą ponadto następujące oznaki specjalności:
1)
szeregowcy i podoficerowie kompanii ruchu oprócz tarczy służbowej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy w odległości 5 cm powyżej wypustki mankietu tarczę w kształcie rombu, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; w odległości 2 mm od brzegu tarcza obramowana jest bajorkiem matowosrebrnym, szerokość obramowania wynosi 2 mm; pośrodku tarczy w kole o białym tle, średnicy 23 mm, umieszczona jest litera "R" wyhaftowana jedwabiem koloru ciemnoniebieskiego; koło o białym tle obramowane jest amarantową wypustką szerokości 4 mm i żyłką koloru matowosrebrnego;
2)
oficerowie kompanii ruchu noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy tarcze kompanii ruchu według opisu podanego w pkt 1, z tym że szerokość obramowania rombu wynosi 5 mm;
3)
szeregowcy i podoficerowie służby wodnej oprócz tarczy służbowej na lewym rękawie kurtek i płaszczy noszą w odległości 5 cm powyżej wypustki mankietu tarczę w kształcie rombu, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; w odległości 2 mm od brzegu tarcza obramowana jest bajorkiem matowosrebrnym, szerokość obramowania wynosi 2 mm; pośrodku tarczy umieszczone jest koło ratunkowe i kotwica wyhaftowane bajorkiem matowosrebrnym i jedwabiem biało-amarantowym;
4)
oficerowie służby wodnej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy tarczę służby wodnej według opisu podanego w pkt 3, z tym że szerokość obramowania rombu wynosi 5 mm.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych wyda szczegółowe przepisy w sprawie ubioru funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i kursantów szkół Milicji Obywatelskiej.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych za zgodą Prezesa Rady Ministrów określi funkcjonariuszów, którym może być wypłacony ekwiwalent pieniężny w zamian za ubiór cywilny w ramach obowiązujących w Milicji Obywatelskiej norm należności.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych określi termin i kolejność wprowadzenia w okresie dwóch lat 1955-1956 umundurowania ustalonego niniejszą uchwałą.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.