Umowa o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Warszawa.1989.03.23.

Monitor Polski

M.P.2022.58

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 listopada 1997 r.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Wschodniej Republiki Urugwaju o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej,
podpisana w Warszawie dnia 23 marca 1989 r.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Wschodniej Republiki Urugwaju, zwane dalej Umawiającymi się Stronami,

- pragnąc nadal rozwijać i umacniać stosunki przyjaźni między obydwoma państwami, w oparciu o poszanowanie zasad suwerennej równości i nieinterwencji w wewnętrzne sprawy drugiej Strony,

- biorąc pod uwagę fakt, iż wymiana i współpraca w dziedzinie informacji, kultury, nauki i oświaty przyczynia się do lepszego wzajemnego poznania,

- postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę:

Umawiające się Strony zobowiązują się do rozwijania i umacniania współpracy w dziedzinie nauki, kultury, środków masowego przekazu, kinematografii i sportu.

Umawiające się Strony będą wspierać ustanowienie stosunków i rozwój współpracy między instytucjami oświatowymi i naukowymi. Współpraca ta będzie przybierać następujące formy:

-
wymiana specjalistów, naukowców i wykładowców,
-
wymiana stypendialna,
-
wymiana prac naukowych,
-
wymiana informacji naukowej i dokumentacji

dotyczącej dziedziny kultury, historii i ekonomii, a także innych materiałów informacyjnych niezbędnych dla opracowywania podręczników szkolnych i innych publikacji traktujących o państwie drugiej Strony.

Umawiające się Strony podejmą działania zmierzające do zawarcia szczegółowej umowy o współpracy naukowo-technicznej, po uprzednim ustaleniu kierunków tej współpracy w drodze dyplomatycznej.

Zanim zostanie zawarta wyżej wymieniona umowa Umawiające się Strony działać będą w kierunku ułatwienia bezpośrednich kontaktów między instytucjami naukowymi i badawczymi zainteresowanymi wspólną realizacją określonych tematów, wymianą grup specjalistów i badaczy oraz wymianą materiałów i dokumentów związanych z tą współpracą.

Umawiające się Strony podejmą działania na rzecz zapewnienia szerokiej i obiektywnej informacji na temat kraju drugiej Strony w swoich środkach masowego przekazu.

Umawiające się Strony zbadają możliwość zawarcia umowy o wzajemnym uznawaniu świadectw, tytułów, dyplomów i stopni naukowych.

W celu wymiany informacji, doświadczeń i wiadomości oraz prowadzenia specjalizacji, Umawiające się Strony popierać będą współpracę w zakresie literatury, muzyki, teatru, kina, sztuk pięknych, środków masowego przekazu, fonografii. Współpraca ta obejmować będzie następujące formy:

-
wymiana pisarzy, artystów i grup artystycznych oraz zespołów i wybitnych specjalistów, którzy uczestniczyliby w kongresach, festiwalach i konkursach o charakterze międzynarodowym;
-
wymiana dzieł literackich i artystycznych, filmów, wystaw, utworów muzycznych i nagrań.

Umawiające się Strony popierać będą udział swoich specjalistów i delegacji, łącznie z dziecięcymi i młodzieżowymi, w imprezach artystycznych o charakterze międzynarodowym, organizowanych na swoim terytorium.

Umawiające się Strony prowadzić będę współpracę w dziedzinie sportu. Sprzyjać będę kontaktom między swoimi organizacjami sportowymi i działać na rzecz zwiększenia częstotliwości spotkań między sportowcami, ekipami i specjalistami w zakresie sportu.

W miarę swoich możliwości Umawiające się Strony wspierać będę współpracę w zakresie ochrony zdrowia.

Umawiające się Strony, uwzględniając przepisy prawa wewnętrznego, stworzą odpowiednie warunki dla ułatwienia osobom fizycznym i prawnym drugiej Strony realizacji niniejszej Umowy.

W celu realizacji niniejszej Umowy Umawiające się Strony będę opracowywać programy /co najmniej dwuletnie/, zawierające szczegóły współpracy w dziedzinach wymienionych w niniejszej Umowie.

Warunki finansowe będę uzgadniane w ramach odpowiednich programów współpracy, lub będę uzgadniane indywidualnie dla każdego przypadku.

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie potwierdzone w formie wymiany stosownych not dyplomatycznych. Umowa wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia otrzymania noty późniejszej.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze odpowiedniej notyfikacji, nie później jednak niż sześć miesięcy przed upływem danego okresu obowiązywania Umowy.

Wygaśnięcie Umowy nie będzie miało wpływu na realizację programów współpracy, uzgodnionych w trakcie jej obowiązywania, chyba, że Strony postanowią inaczej.

Umowę niniejszą sporządzono w Warszawie dnia 23 marca 1989 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.