Oddział 2 - Przepisy szczegółowe. Ulgi inwestycyjne dla gospodarstw rolnych utworzonych na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej i w wyniku osadnictwa oraz dla gospodarstw rolnych położonych na terenach przyczółkowych. - Ulgi z tytułu nakładów inwestycyjno-remontowych dokonywanych w gospodarstwach rolnych, położonych na niektórych obszarach kraju.

Monitor Polski

M.P.1966.46.230

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1968 r.

2.

Przepisy szczegółowe.

Ulgi inwestycyjne dla gospodarstw rolnych utworzonych na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej i w wyniku osadnictwa oraz dla gospodarstw rolnych położonych na terenach przyczółkowych.
§  2.
1.
Podatnikom podatku gruntowego, którzy otrzymali gospodarstwa rolne bez budynków na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej bądź w wyniku osadnictwa, przyznaje się ulgę inwestycyjną, jeżeli dokonają w swych gospodarstwach rolnych inwestycji:
1)
gospodarczych w postaci budowy nowych lub rozbudowy albo odbudowy (kapitalnego remontu) pobudowanych przez nich budynków prowizorycznych, budowli lub urządzeń inwentarskich i gospodarczych (obór, chlewów, pomieszczeń dla innych hodowli, stodół, szop, studni, silosów i gnojowników);
2)
mieszkaniowych w postaci budowy nowych lub rozbudowy albo odbudowy (kapitalnego remontu) pobudowanych przez nich prowizorycznych budynków mieszkalnych związanych z gospodarstwem rolnym, o ile w latach 1967-1970 dokonają również inwestycji w postaci budowy (rozbudowy lub odbudowy) budynków inwentarskich bądź gospodarczych.
2. 1
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio:
1)
do podatników, którzy w trybie w tym przepisie określonym otrzymali grunty na upełnorolnienie, a nie mieli i nie mają w ogóle budynków inwentarskich i gospodarczych;
2)
do podatników, którzy posiadają gospodarstwa rolne w rejonach przyczółkowych na obszarze województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, krakowskiego, lubelskiego, łódzkiego, rzeszowskiego i warszawskiego i w ogóle nie mają budynków inwentarskich i gospodarczych bądź zdołali dotychczas pobudować tylko budynki prowizoryczne;

Upoważnia się wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych do przyznawania, na wniosek biur gromadzkich rad narodowych, ulg inwestycyjnych indywidualnymi decyzjami podatnikom, którzy mają wprawdzie budynki inwentarskie lub gospodarcze, lecz nie nadające się do użytku z powodu złego stanu, w razie gdy podatnicy ci znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji ekonomicznej.

3.
Podatnikom określonym w ust. 1 i 2 przyznaje się ulgę inwestycyjną także z tytułu nakładów poniesionych na inwestycje gospodarcze w postaci przebudowy budynków mieszkalnych związanych z gospodarstwem rolnym na obory.
4. 2
Przez "budynki prowizoryczne" rozumie się budynki o charakterze tymczasowym lub przeznaczone na rozbiórkę, nie podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu budynków, oraz budynki, których suma ubezpieczenia nie przekracza 20.000 zł.
5.
Jeżeli podatnik bądź członkowie jego rodziny pozostający z nim we wspólnym gospodarstwie domowym albo posiadający grunty objęte wspólną gospodarką rolną w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym pracują stale poza rolnictwem bądź osiągają inne stałe przychody, których łączna suma przekracza 6.000 zł rocznie, wówczas ulga inwestycyjna przysługuje tylko z tytułu inwestycji gospodarczej.
6.
Wykazy gospodarstw uprawnionych do korzystania z ulg w myśl ust. 1 i 2 sporządzają właściwe do spraw rolnych organy prezydiów powiatowych rad narodowych po uzgodnieniu z prezydiami gromadzkich rad narodowych.
7.
Jeżeli gospodarstwo rolne zostało objęte wykazem określonym w ust. 6, a następnie powstały okoliczności wymienione w ust. 5, traci ono prawo do ulgi z tytułu inwestycji mieszkaniowej począwszy od roku podatkowego, następującego po roku, w którym te okoliczności powstały.
8.
Ulga inwestycyjna w stosunku do podstawy jej obliczenia wynosi:
1)
przy inwestycjach gospodarczych - 30% nakładów poniesionych ze środków własnych i 15% nakładów pochodzących z kredytu bankowego;
2)
przy inwestycjach mieszkaniowych - 20% nakładów poniesionych ze środków własnych i 10% nakładów pochodzących z kredytu bankowego.

Ulgi inwestycyjne dla gospodarstw rolnych, położonych na obszarach wielkich melioracji wodnych łąk i pastwisk.

§  3.
1.
Podatnikom podatku gruntowego, którzy posiadają gospodarstwa rolne na obszarach wielkich melioracji wodnych łąk i pastwisk, przyznaje się ulgę inwestycyjną, jeżeli dokonają w swych gospodarstwach rolnych inwestycji gospodarczych w postaci budowy, rozbudowy lub odbudowy (kapitalnego remontu) obór, stodół, silosów i gnojowników lub przebudowy budynków mieszkalnych związanych z gospodarstwem rolnym na obory.
2.
Wykazy wsi, w których stosuje się ulgi, sporządzają właściwe do spraw rolnych organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych po uzgodnieniu z organami finansowymi prezydiów tych rad narodowych. Prezydium powiatowej rady narodowej może uzależnić stosowanie ulgi inwestycyjnej w poszczególnej wsi od zawarcia i wykonania przez podatników umów kontraktacji młodego bydła rzeźnego lub mleka. Wykazy wsi objętych ulgami oraz ewentualne uwarunkowanie udzielania ulg kontraktacją ustalają prezydia rad narodowych w formie uchwał, które ogłaszają w sposób przyjęty dla przepisów prawnych wydawanych przez rady narodowe.
3.
Ulga inwestycyjna w stosunku do podstawy jej obliczenia wynosi 30% nakładów ze środków własnych i 15% nakładów poniesionych z kredytu bankowego.
4.
Ogólna kwota ulg inwestycyjnych w poszczególnych województwach powinna mieścić się w granicach określonych przez Ministerstwo Finansów. Rozdziału kwoty ulg między poszczególne powiaty dokonuje właściwe prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Zakres terytorialny ulg (ust. 2) powinien być dostosowany do możliwości wynikających z wyznaczonej ogólnej kwoty ulg.

Ulgi inwestycyjne dla nabywców samodzielnych gospodarstw rolnych od Państwa lub od właścicieli gospodarstw zaniedbanych ekonomicznie.

§  4.
1.
Podatnikom podatku gruntowego, których grunty nabyte jako samodzielne gospodarstwa od Państwa lub od właścicieli gospodarstw zaniedbanych ekonomicznie podlegają zwolnieniu od podatku gruntowego na podstawie § 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 września 1965 r. w sprawie zwolnień i obniżek w podatku gruntowym (Monitor Polski Nr 59, poz. 302), przyznaje się ulgę inwestycyjną, jeżeli dokonają w swych gospodarstwach rolnych inwestycji gospodarczych i mieszkaniowych, określonych w § 2 ust. 1, 3 i 4 i odpowiadających warunkom tam wymienionym. Przepisy § 2 ust. 5 i 7 stosuje się odpowiednio.
2.
Ulga inwestycyjna w stosunku do podstawy jej obliczenia wynosi:
1)
przy inwestycjach gospodarczych - 50% nakładów ze środków własnych i 30% nakładów poniesionych z kredytu bankowego;
2)
przy inwestycjach mieszkaniowych - 30% nakładów ze środków własnych i 15% nakładów poniesionych z kredytu bankowego.
3.
Ulgę inwestycyjną stosuje się od roku następującego po ostatnim roku zwolnienia gruntów od podatku gruntowego, jeżeli w ciągu okresu zwolnienia gruntów od tego podatku pełna kwota ulgi, jaka przysługuje podatnikowi z tytułu nakładów, nie zostanie całkowicie potrącona z pozostałych określonych w § 10 ust. 7 należności pieniężnych oraz w formie umorzenia rat (kapitału wraz z oprocentowaniem) za nabyte od Państwa samodzielne gospodarstwo (§ 10 ust. 8).

Ulgi inwestycyjne dla gospodarstw rolnych, położonych na obszarach słabo zagospodarowanych.

§  5.
1.
Upoważnia się prezydia powiatowych rad narodowych do wprowadzenia ulg inwestycyjnych we wsiach położonych na obszarach określonych w ust. 2 podatnikom podatku gruntowego, którzy w swoich gospodarstwach rolnych dokonają inwestycji gospodarczych w postaci budowy nowych, rozbudowy lub odbudowy (kapitalnego remontu) budynków, budowli lub urządzeń inwentarskich i gospodarczych (obór, chlewów, pomieszczeń dla innych hodowli, stodół, szop, szklarni, silosów, studni i gnojowników) albo przebudowy budynków mieszkalnych związanych z gospodarstwem rolnym na obory bądź w postaci założenia (budowy) nowych inspektów betonowanych na powierzchni co najmniej 30 m2 albo założenia nowych sadów na powierzchni co najmniej 1/2 ha.
2.
Przepis ust. 1 może być stosowany na obszarach tych wsi spośród uznanych za słabo zagospodarowane na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1955 r. w sprawie obniżek i ulg w podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 145, z 1956 r. Nr 14, poz. 71 i z 1962 r. Nr 24, poz. 107), w których dla szybkiego uruchomienia rezerw produkcyjnych szczególnie pilnym zadaniem jest aktywizacja budownictwa gospodarczego. W województwach, w których przed rokiem podatkowym 1962 nie stosowano obniżek w podatku gruntowym dla wsi słabo zagospodarowanych, przepis ust. 1 może być stosowany we wsiach, w których wprawdzie nadal nie stosuje się tych obniżek, ale te wsie są słabo zagospodarowane w rozumieniu przepisu powołanego w zdaniu poprzedzającym i zachodzą pozostałe okoliczności określone w tym zdaniu.
3.
Ulga inwestycyjna w stosunku do podstawy jej obliczenia wynosi 20% nakładów poniesionych ze środków własnych i 10% nakładów pochodzących z kredytu bankowego.
4.
Przepis § 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Ulgi inwestycyjne dla gospodarstw zaniedbanych ekonomicznie.

§  6.
1.
Upoważnia się prezydia powiatowych rad narodowych do wprowadzenia ulg inwestycyjnych dla podatników podatku gruntowego, których gospodarstwa rolne, stosownie do obowiązujących przepisów, zostały lub zostaną uznane za zaniedbane ekonomicznie i objęte pomocą Państwa, jeżeli w tych gospodarstwach dokonają inwestycji:
1)
gospodarczych w postaci budowy nowych, rozbudowy lub odbudowy (kapitalnego remontu) budynków, budowli lub urządzeń inwentarskich i gospodarczych (obór, chlewów, pomieszczeń dla innych hodowli, stodół, szop, szklarni, studni, silosów i gnojowników) albo przebudowy budynków mieszkalnych związanych z gospodarstwem rolnym na obory bądź w postaci założenia (budowy) nowych inspektów betonowanych na powierzchni co najmniej 30 m2 albo założenia nowych sadów na powierzchni co najmniej 1/2 ha;
2)
mieszkaniowych w postaci budowy nowych, rozbudowy lub odbudowy (kapitalnego remontu) budynków mieszkalnych związanych z gospodarstwem rolnym, o ile w latach 1967-1970 dokonają również inwestycji w postaci budowy (rozbudowy lub odbudowy) budynków inwentarskich i gospodarczych.
2.
Przepisy § 2 ust. 5 i 7 stosuje się odpowiednio.
3.
Ulga inwestycyjna w stosunku do podstawy jej obliczenia wynosi 30%.
4.
Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się pod warunkiem zawarcia przez podatnika z prezydium gromadzkiej rady narodowej umowy o dokonanie w gospodarstwie rolnym w określonym w umowie czasie inwestycji, wymienionych w ust. 1, w zakresie odpowiadającym potrzebom danego gospodarstwa i wykonania tej umowy. W tym celu prezydium gromadzkiej rady narodowej zwróci się do właścicieli gospodarstw rolnych, z którymi zawarło umowy na podstawie uchwały nr 205 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 lipca 1962 r. w sprawie pomocy Państwa dla gospodarstw zaniedbanych ekonomicznie, o uzupełnienie umów w omawianym zakresie. Ze swej strony prezydium gromadzkiej rady narodowej w wykonaniu umowy podejmie uchwałę w sprawie odroczenia podatnikowi płatności bieżących tej części należności pieniężnych (§ 10 ust. 7), jaka od podatnika nie będzie się należała po przyznaniu mu w przyszłości ulgi inwestycyjnej w związku z zakończeniem inwestycji. Odroczenie płatności może nastąpić na okres do zakończenia inwestycji, nie dłużej jednak niż na okres dwóch lat. Decyzje o odroczeniu wydaje biuro gromadzkiej rady narodowej opierając się na uchwale prezydium tej rady.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 3 lutego 1968 r. (M.P.68.7.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lutego 1968 r.
2 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 3 lutego 1968 r. (M.P.68.7.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lutego 1968 r.