Ulgi inwestycyjne w podatku gruntowym dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Monitor Polski

M.P.1965.70.404

Akt utracił moc
Wersja od: 24 grudnia 1965 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 grudnia 1965 r.
w sprawie ulg inwestycyjnych w podatku gruntowym dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143, z 1956 r. Nr 55, poz. 251, z 1957 r. Nr 32, poz. 140, z 1962 r. Nr 66, poz. 326 i z 1965 r. Nr 46, poz. 288) zarządza się, co następuje:
Rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przyznaje się ulgi inwestycyjne w podatku gruntowym na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
1.
Ulga inwestycyjna wynosi kwotę równą wartości środków przeznaczonych na fundusz zasobowy w roku poprzedzającym rok podatkowy, nie więcej jednak niż 60% wymiaru podatku gruntowego.
2.
Ulgę inwestycyjną stosuje się przy poborze dwóch ostatnich rat podatku gruntowego w postaci odpisania kwoty ulgi w rachunkowości podatkowej.
3.
Ulgę inwestycyjną stosuje się pod warunkiem dokonania przez spółdzielnię należnych odpisów amortyzacyjnych, prowadzenia działalności zgodnie z zasadami statutowymi oraz prowadzenia prawidłowej gospodarki finansowej i rachunkowości.
1.
Ulgę inwestycyjną stosuje się na wniosek spółdzielni produkcyjnej. Wniosek powinien być złożony w terminie do dnia 31 lipca roku podatkowego.
2.
Okoliczności, od których uzależnione jest zastosowanie ulgi inwestycyjnej i jej wysokość, ustalają:
1)
właściwy dla danej spółdzielni zarząd powiatowego lub wojewódzkiego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych, w szczególności stwierdzając, czy spółdzielnia przestrzega postanowień statutu oraz czy wydzieliła w odpowiedniej wysokości odpisy na fundusz amortyzacyjny i zasobowy,
2)
właściwy dla danej spółdzielni oddział Banku Rolnego, w szczególności stwierdzając, czy wydzielone sumy na fundusz amortyzacyjny i zasobowy zostały odprowadzone do Banku na konto spółdzielni oraz czy spółdzielnia prowadzi prawidłową gospodarkę finansową i rachunkowość.
1.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 17 kwietnia 1962 r. w sprawie ulg inwestycyjnych w podatku gruntowym dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych (Monitor Polski Nr 35, poz. 169). Ulgi udzielone za rok podatkowy 1965 na podstawie tego zarządzenia zachowują moc w granicach ustalonych ostatecznymi decyzjami organów finansowych. Na wniosek spółdzielni organ finansowy obowiązany jest jednak ponownie rozpatrzyć sprawę ulg za ten rok przy uwzględnieniu zasad niniejszego zarządzenia.
2.
Wnioski o przyznanie ulgi w podatku gruntowym za rok 1965, nie rozpatrzone ostatecznie przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, podlegają rozpatrzeniu na podstawie niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.