Art. 1. - Ukraina-Polska. Umowa o dodatkowych środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa. Warszawa.2004.04.16.

Monitor Polski

M.P.2005.5.47

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 listopada 2004 r.
Artykuł  I

Rozszerzenie istniejących środków budowy zaufania i bezpieczeństwa

1.
a)
Strefa stosowania środków rozciąga się na obszary przylegające do granicy państwa biegnącej między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą w obrębie stref ograniczonych linią:

na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: Sobibór - Parczew - Paszki - Lubartów - Lublin - Żółkiewka - Tworychów - Frampol - Bukowa - Sokołów Małopolski - Dobiechów - Tylawa;

na terytorium Ukrainy: Koszary - Żabolotia - Postybel - Sunowo - Ichkowec - Pożarki - Antoniwca - Lipa - Szurowyczi - Petryczi - Letnia - Nowoszyn - Użok - Stugicija.

b)
Postanowienia niniejszej umowy będą dotyczyć działalności wojskowej prowadzonej w obrębie strefy stosowania przez formacje 1 , jednostki 2 i pododdziały 3 sił zbrojnych, jak również przez formacje, jednostki i pododdziały sił bezpieczeństwa wewnętrznego i straży granicznej Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy.
2.
Strony będą informować się z wyprzedzeniem 42-dniowym lub większym o planowanej w strefie stosowania umowy działalności wojskowej sił wymienionych w ustępie 1b), co podlega notyfikacji zgodnie z ustępem 3 niniejszego artykułu. Jeśli rzeczona działalność jest prowadzona bez wcześniejszego uprzedzenia zaangażowanych w nią wojsk, Strony powiadomią się tuż po rozpoczęciu działalności.
3.
Strony będą się wzajemnie powiadamiać i zapraszać do pięciu przedstawicieli drugiej Strony na obserwację działalności wojskowej, jeżeli:
a)
w jakiejkolwiek jej fazie ma uczestniczyć co najmniej 6.000 żołnierzy, łącznie z żołnierzami jednostek/pododdziałów wsparcia, lub 100 czołgów, lub 150 bojowych wozów opancerzonych, lub 75 środków artyleryjskich o kalibrze 100 mm lub większym,
b)
w ciągu tej działalności przewiduje się przeprowadzenie co najmniej 50 wylotów samolotów bojowych i śmigłowców bojowych (wyspecjalizowanych śmigłowców uderzeniowych, wielozadaniowych śmigłowców uderzeniowych i śmigłowców wsparcia bojowego).

Strony nie będą zobowiązane zapraszać obserwatorów na objętą notyfikacją działalność wojskową, która ma zostać przeprowadzona bez wcześniejszego uprzedzenia biorących w niej udział wojsk, chyba że owa objęta notyfikacją działalność trwa dłużej niż 48 godzin.

4.
Każda ze Stron, w uzupełnieniu do swych zobowiązań wynikających z ustępu 3 niniejszego artykułu, co roku zaprosi do pięciu przedstawicieli drugiej Strony na obserwację działalności wojskowej przeprowadzanej na szczeblu batalionu bojowego 4 lub wyższym.
5.
Żadna ze Stron nie będzie prowadzić działalności wojskowej na szczeblu batalionu lub wyższym na obszarze przylegającym do ich wspólnej granicy państwowej w odległości mniejszej niż 10 km od granicy.
6.
Postanowienia niniejszego artykułu nie dotyczą działalności wojskowej Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych oraz działalności prowadzonej w ramach Programu Partnerstwo dla Pokoju NATO, jeśli oba kraje w niej uczestniczą.
7.
Gdyby działalność wojskową prowadzono wespół z siłami zbrojnymi innych państw uczestniczących w OBWE, wtedy miałyby zastosowanie postanowienia Dokumentu Wiedeńskiego 1999.
1 W tym kontekście formacjami są: armie, korpusy, dywizje i ich równorzędne.
2 W tym kontekście jednostkami są: brygady, pułki i ich równorzędne.
3 W tym kontekście pododdziałami są: bataliony i ich równorzędne.
4 W tym kontekście batalionami bojowymi są bataliony: piechoty, czołgów, zmechanizowane, zmotoryzowane, artylerii, inżynieryjne.