Art. 4. - UE-Polska. Umowa w sprawie uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie. Bruksela.2003.02.24.

Monitor Polski

M.P.2004.36.641

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 lutego 2003 r.
Artykuł  4

Szczeble dowodzenia

1.
Udział Rzeczypospolitej Polskiej w EUPM nie ma wpływu na autonomię decyzyjną Unii. Personel oddelegowany przez Rzeczpospolitą Polską będzie wykonywał swoje obowiązki oraz postępował zgodnie z interesem EUPM.
2.
Cały personel EUPM będzie w pełni podlegać rozkazom władz swoich krajów.
3.
Władze krajowe przeniosą dowództwo operacyjne (OPCOM) na przewodniczącego misji/komisarza policji EUPM, który będzie sprawował dowództwo poprzez hierarchiczną strukturę dowodzenia i kontroli.
4.
Przewodniczący misji/komisarz policji będzie stał na czele EUPM i obejmie jej codzienny zarząd.
5.
Rzeczpospolita Polska będzie miała takie same prawa i obowiązki w zakresie sprawowania codziennego zarządu nad operacją, jak Państwa Członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w operacji, zgodnie z artykułem 8 ustęp 2 wspólnego działania 2002/210/WPZB. Będzie to miało miejsce na lądzie, w normalnym trybie operacji, w tym w kwaterach misji policyjnej.
6.
Przewodniczący misji/komisarz policji EUPM będzie odpowiedzialny za dyscyplinę członków misji. Gdy okaże się to stosowne, postępowanie dyscyplinarne powinno być prowadzone przez odpowiednie władze krajowe.
7.
Rzeczpospolita Polska wyznaczy osobę kontaktową (NPCs), która będzie reprezentować kontyngent w misji. NPCs będzie zawiadamiał przewodniczącego misji/komisarza policji EUPM w sprawach krajowych oraz będzie odpowiedzialny za codzienną dyscyplinę kontyngentu.
8.
Decyzja o zakończeniu operacji zostanie podjęta przez Unię Europejską w porozumieniu z Rzecząpospolitą Polską, jeżeli Rzeczpospolita Polska będzie uczestniczyła w EUPM w dniu zakończenia misji.