Udzielanie przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń pomocy finansowej na rozwój budownictwa indywidualnego na wsi.

Monitor Polski

M.P.1970.14.118

Akt utracił moc
Wersja od: 16 maja 1970 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 kwietnia 1970 r.
w sprawia udzielania przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń pomocy finansowej na rozwój budownictwa indywidualnego na wsi.

Na podstawie § 11 pkt 5 uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1969 r. w sprawie organizacji i poprawy warunków rozwoju budownictwa indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 3, poz. 21) zarządza się, co następuje:
Państwowy Zakład Ubezpieczeń, zwany dalej PZU, w ramach działalności zapobiegawczej może udzielać indywidualnym właścicielom ubezpieczonych budynków, położonych w gromadach, pomocy finansowej ze środków funduszu prewencyjnego PZU.
1.
Pomoc finansowa może być udzielana w formie bezzwrotnych zasiłków albo bezprocentowych długoterminowych pożyczek.
2.
Właściciel nie może otrzymać pomocy dotyczącej tego samego budynku równocześnie w formie zasiłku i pożyczki.
Z pomocy finansowej mogą korzystać:
1)
członkowie zespołów budowy, przebudowy i odbudowy wsi oraz zespołów wymiany pokryć dachowych - organizowanych i działających według zasad określonych w uchwale nr 10 Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1969 r. w sprawie organizacji i poprawy warunków rozwoju budownictwa indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 3, poz. 21) oraz w zarządzeniu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie wytycznych o planowym budownictwie na wsi i o wymianie łatwo zapalnych pokryć dachowych oraz w sprawie zespołów odbudowy, przebudowy lub budowy wsi i ramowego regulaminu dla tych zespołów (Monitor Polski Nr 33, poz. 245),
2)
właściciele budynków nie zrzeszeni w zespołach.
1.
Członkowie zespołów budowy, przebudowy i odbudowy wsi mogą otrzymać bezzwrotne zasiłki na częściowe pokrycie kosztów:
1)
budowy ognioodpornych stropów i pokryć dachowych,
2)
przeniesienia części budynków i urządzeń zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
2.
Członkowie zespołów wymiany pokryć dachowych mogą otrzymać bezzwrotne zasiłki lub bezprocentowe długoterminowe pożyczki na zakup niepalnego lub trudno zapalnego materiału pokrywczego na dachy.
3.
Właściciele budynków nie zrzeszeni w zespołach mogą otrzymać bezzwrotne zasiłki albo bezprocentowe długoterminowe pożyczki na zakup niepalnego lub trudno zapalnego materiału pokrywczego na dachy, jeżeli dokonują:
1)
rozbiórki starego budynku i budują zamiast niego nowy budynek na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia udzielonego przez państwowy organ nadzoru budowlanego,
2)
generalnego remontu budynku o konstrukcji ścian z materiału niepalnego,
3)
zmiany na budynku pokrycia dachowego łatwo zapalnego na niepalne lub trudno zapalne.
4.
Właściciele budynków nie zrzeszeni w zespołach mogą otrzymać bezzwrotne zasiłki na częściowe pokrycie kosztów budowy ognioodpornych stropów i pokryć dachowych w budynkach, wznoszonych w ramach budownictwa przykładowego według typowych lub powtarzalnych projektów budynków mieszkalnych i gospodarczych, zaleconych do stosowania w danym rejonie.
Pomocy finansowej udziela się z zachowaniem następującej kolejności:
1)
w formie bezzwrotnych zasiłków:
a)
członkom zespołów budowy, przebudowy lub odbudowy wsi zniszczonych wskutek masowych klęsk żywiołowych,
b)
niezamożnym członkom zespołów wymiany pokryć dachowych,
c)
nie zrzeszonym w zespołach właścicielom, budującym budynki przykładowe (§ 4 ust. 4),
d)
nie zrzeszonym w zespołach niezamożnym właścicielom, którzy rozbierają stare budynki i budują zamiast nich nowe z materiałów niepalnych lub dokonują generalnego remontu budynku o konstrukcji ścian niepalnych,
2)
w formie bezprocentowych długoterminowych pożyczek:
a)
członkom zespołów wymiany pokryć dachowych,
b)
nie zrzeszonym w zespołach właścicielom budynków położonych we wsiach, które są zaliczone do I, II i III grupy zagrożenia pożarowego,
c)
nie zrzeszonym w zespołach właścicielom budynków, które są położone we wsiach zaliczonych do IV grupy zagrożenia pożarowego.
Obsługę kredytu udzielanego z funduszu prewencyjnego w formie bezprocentowych długoterminowych pożyczek wykonuje Bank Rolny.
Szczegółowy tryb udzielania pomocy finansowej określi Naczelny Dyrektor PZU.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1961 r. w sprawie udzielania przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń pomocy na ogniotrwałe pokrycie nowych budynków (Monitor Polski z 1962 r. Nr 4, poz. 12).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.