Rozdział 4 - Kredyty dla rolników gospodarujących indywidualnie i dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych. - Udzielanie pomocy kredytowej Państwa na rozwój produkcji rolnej i rzemiosła wiejskiego.

Monitor Polski

M.P.1957.48.298

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1957 r.

IV.

Kredyty dla rolników gospodarujących indywidualnie i dla członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

§  18.
Z kredytów mogą korzystać:
a)
rolnicy gospodarujący indywidualnie bez względu na areał posiadanej ziemi i rodzaj produkcji,
b)
członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych na potrzeby związane z prowadzeniem gospodarstw przyzagrodowych, jeżeli w zakresie budownictwa nie korzystają z kredytów wymienionych w § 6.
§  19.
Kredyty udzielane są w formie długoterminowych i krótkoterminowych pożyczek.
§  20.
Pożyczki mogą być udzielane na rozwój produkcji roślinnej, na zakup inwentarza żywego i martwego, na budownictwo i remonty oraz na inne cele gospodarcze.
§  21.
Pożyczek długoterminowych udziela Bank Rolny a krótkoterminowych kasy spółdzielcze. Bank Rolny może przekazać udzielanie pożyczek długoterminowych na poszczególne cele, poza budownictwem, kasom spółdzielczym.
§  22.
1.
Pożyczek dla rolników gospodarujących indywidualnie udzielają na wniosek ubiegających się: Bank Rolny na podstawie opinii komisji społecznej (§16 ust. 2) i kasa spółdzielcza na podstawie opinii komisji oszczędnościowo-kredytowej. Bank (kasa spółdzielcza) może zwrócić się do prezydiów gromadzkich, miejskich i osiedlowych rad narodowych o dostarczenie w zakresie posiadanych przez te prezydia danych - informacji, które okażą się niezbędne przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie kredytu.
2.
Pożyczek dla członków spółdzielni produkcyjnych udziela bank (kasa spółdzielcza) na wniosek ubiegającego się, zaopiniowany przez zarząd spółdzielni.
§  23.
1.
Wysokość pożyczek długoterminowych i krótkoterminowych oraz sposób zabezpieczenia i terminy ich spłaty ustala bank (kasa spółdzielcza) dla każdego rolnika gospodarującego indywidualnie i dla każdego członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej w zależności od celu, na jaki udzielona jest pożyczka, i od możliwości płatniczych pożyczkobiorcy, z tym że górna granica zadłużenia w kredytach krótkoterminowych (poza zaliczkami kontraktacyjnymi i kredytami związanymi z kontraktacją) nie może w zasadzie przekraczać 10.000 zł.
2.
Maksymalny okres spłaty pożyczek długoterminowych na budownictwo nie może przekraczać lat 20, a na inne cele lat 8. Maksymalny okres spłaty pożyczek krótkoterminowych nie może przekraczać 18 miesięcy.