§ 8. - Udzielanie i umarzanie zaliczek na materiały udzielanych przez zleceniodawców przedsiębiorcom budowlano-montażowym.

Monitor Polski

M.P.1952.A-27.371

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1952 r.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest do dnia 10 miesiąca następnego według stanu na ultimo miesiąca poprzedniego podać bankowi finansującemu jego działalność operacyjną zestawienie kształtowania się zapasów materiałów podstawowych i źródeł ich pokrycia według wzoru podanego w załączniku Nr 2.
2.
Jeżeli z zestawienia, o którym mowa w ust. 1, wynika, że stan zaliczek wykorzystanych przez przedsiębiorstwo (lp. 4 lewej strony zestawienia) przewyższa wysokość pokrycia wykorzystanych zaliczek (lp. 6 prawej strony zestawienia), przedsiębiorstwo powinno równocześnie z zestawieniem przesłać bankowi zlecenie przelewu różnicy odpowiednich kwot z rachunku rozliczeniowego na rachunek zaliczek.
3.
Jeżeli z zestawienia, o którym mowa w ust. 1, wynika, że stan zaliczek wykorzystanych przez przedsiębiorstwo (lp. 4 lewej strony zestawienia) jest mniejszy od wysokości pokrycia wykorzystanych zaliczek (lp. 6 prawej strony zestawienia), przedsiębiorstwo powinno równocześnie z zestawieniem przesłać bankowi zlecenie przelewu różnicy z rachunku zaliczek materiałowych na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa.
4.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie przesyła równocześnie z zestawieniem (ust. 1) zlecenia, o którym mowa w ust. 2 lub 3, bank wzywa przedsiębiorstwo do nadesłania zlecenia w ciągu trzech dni od daty otrzymania wezwania.
5.
Po bezskutecznym upływie terminu wymienionego w ust. 4 bank dokonuje przelewu, o którym mowa w ust. 2, bez zlecenia przedsiębiorstwa.
6.
W przypadku gdy przedsiębiorstwo nie przedstawi bankowi zestawienia, o którym mowa w ust. 1, bank pokrywa faktury za dostawy materiałowe z rachunku rozliczeniowego.
7.
Przedsiębiorstwo może w razie potrzeby przedstawić bankowi zlecenie przelewu (ust. 2 i 3) częściej aniżeli raz na miesiąc, a bank na jego podstawie może częściej dokonywać regulacji stanu rachunku zaliczek.