Udzielanie członkom rodzin pracowników powołanych do odbywania zasadniczej służby wojskowej świadczeń przewidzianych w przepisach o ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.

Monitor Polski

M.P.1951.A-28.368

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1951 r.

INSTRUKCJA
MINISTRÓW ZDROWIA ORAZ PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 marca 1951 r.
w sprawie udzielania członkom rodzin pracowników powołanych do odbywania zasadniczej służby wojskowej świadczeń przewidzianych w przepisach o ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.

W związku z przepisem art. 76 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 46), w myśl którego w okresie odbywania przez pracownika służby wojskowej stosunek pracy (służbowy) nie może być przez pracodawcą wypowiedziany ani bez winy pracownika rozwiązany, wyjaśnia się, co następuje:
Świadczenia, przewidziane w przepisach o ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa, przysługują uprawnionym członkom rodzin pracowników powołanych do odbywania zasadniczej służby wojskowej (kadrowej, terytorialnej lub zastępczej) w okresie odbywania tej służby przez pracownika.
Podstawę do udzielania świadczeń dla uprawnionych członków rodzin stanowi zaświadczenie pracodawcy, stwierdzające trwanie stosunku pracy (służbowego) pracownika powołanego do odbywania zasadniczej służby wojskowej.

Szczegółowy sposób stwierdzania uprawnień członków rodzin tych pracowników określa instrukcja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wydana na podstawie § 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1951 r. (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 60).