Udział państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.

Monitor Polski

M.P.1958.32.182

Akt utracił moc
Wersja od: 19 października 1963 r.

UCHWAŁA NR 72
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1958 r.
w sprawie udziału państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.

W celu zapewnienia prawidłowego rozwoju urządzeń komunalnych oraz w celu stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju tych urządzeń Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Państwowe jednostki gospodarcze objęte planem centralnym, zwane dalej "jednostkami gospodarczymi", obowiązane są do udziału w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych, o ile odbudowa, rozbudowa lub budowa tych urządzeń związana jest z nowymi lub dodatkowymi potrzebami tych jednostek w zakresie usług komunalnych, przekraczającymi istniejące możliwości świadczenia tych usług przez przedsiębiorstwa i zakłady komunalne.
2.
Zaleca się naczelnym organizacjom spółdzielczym zobowiązanie zrzeszonych w nich spółdzielni prowadzących działalność gospodarczą do uczestniczenia w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych na zasadach obowiązujących państwowe jednostki gospodarcze objęte planem centralnym.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy spółdzielni mieszkaniowych zrzeszonych w Związku Spółdzielni Mieszkaniowych i Budowlanych.
1.
Obowiązek uczestniczenia w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych przez jednostki gospodarcze dotyczy następujących działów gospodarki komunalnej:
1)
wodociągów,
2)
kanalizacji,
3)
oczyszczania ścieków,
4)
gazownictwa,
5)
ciepłownictwa,
6)
komunikacji,
7) 2
ulic i dróg państwowych.
2.
Uchwała nie dotyczy uczestniczenia przez jednostki gospodarcze w kosztach odbudowy, rozbudowy lub budowy urządzeń gazowniczych oraz sieci gazowej i cieplnej na terenach, gdzie urządzenia te są wyłączone spod kompetencji rad narodowych.
Zakres, w jakim jednostki gospodarcze powinny uczestniczyć w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych, jest następujący:
1)
wszystkie połączenia doprowadzające urządzenia komunalne bezpośrednio dla tych jednostek i wyłącznie na ich potrzeby (połączenia wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, komunikacyjne, drogowe i innej) finansowane są w całości przez te jednostki,
2)
budowa, odbudowa lub rozbudowa wyszczególnionych w § 2 urządzeń komunalnych wynikająca z potrzeb miasta i zainteresowanych jednostek gospodarczych, finansowana jest wspólnie przez prezydium właściwej rady narodowej i przez zainteresowane jednostki gospodarcze.
1.
Wysokość udziału jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych określonych w § 3 pkt 2 ustala się dla większych odbiorców usług komunalnych na podstawie zbiorczego zestawienia kosztów budowy w stosunku proporcjonalnym do wielkości zapotrzebowania na odpowiednie usługi komunalne.
2.
Pozostałe jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1 wnoszą na rzecz prezydium właściwej rady narodowej jednorazową opłatę tytułem pokrycia części kosztów budowy, odbudowy lub rozbudowy urządzeń komunalnych w wysokości ustalonej w trybie określonym w oddzielnych przepisach (§ 12).
Jednostka gospodarcza podejmująca budowę nowego zakładu albo rozbudowę lub rekonstrukcję zakładu istniejącego obowiązana jest - jeśli zamierzenia inwestycji wymagają równocześnie budowy lub rozbudowy urządzeń komunalnych - do uwzględnienia w dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji własnych kosztów związanych z inwestycjami komunalnymi.
1.
Jednostka gospodarcza, której działalność gospodarcza powoduje konieczność rozbudowy lub budowy urządzeń komunalnych, obowiązana jest w toku opracowywania założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji własnych uzgodnić z właściwym organem administracji prezydium rady narodowej zakres niezbędnych dodatkowych inwestycji komunalnych oraz wysokość uczestniczenia w kosztach budowy tych urządzeń.
2.
Na podstawie dokonanych uzgodnień określonych w ust. 1 właściwy organ administracji prezydium rady narodowej obowiązany jest zawrzeć umowę z zainteresowaną jednostką gospodarczą, określającą w sposób szczegółowy prawa i obowiązki stron.
Jednostka gospodarcza uczestnicząca w kosztach rozbudowy lub budowy urządzeń komunalnych powinna zapewnić w ramach swego planu inwestycyjnego niezbędne środki na wykonanie tych inwestycji.
Inwestorem dla inwestycji komunalnych określonych niniejszą uchwałą jest właściwy organ administracji prezydium rady narodowej, a w uzasadnionych przypadkach, w porozumieniu z prezydium rady narodowej, inwestorem może być również zainteresowana jednostka gospodarcza.
Przepisy uchwały stosuje się również w przypadkach budowy dzielnic składowo-magazynowych, w których inwestorem zastępczym jest właściwy organ administracji prezydium rady narodowej.
O ile rozbudowa lub budowa jednostki gospodarczej pociąga za sobą konieczność przeniesienia (zmianę lokalizacji) urządzeń komunalnych lub budynków mieszkalnych, to koszty związane z przeniesieniem tych urządzeń lub budynków ponosi w całości zainteresowana jednostka gospodarcza.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi tryb i metody planowania inwestycji wspólnych określonych niniejszą uchwałą.
Zasady i tryb postępowania przy ustalaniu opłat na cele, o których mowa w §§ 2 i 4, oraz kryteria, jakim powinny odpowiadać jednostki gospodarcze będące większymi odbiorcami usług komunalnych, określą oddzielne przepisy.
Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury uzupełni w zakresie zagadnień podanych w § 5 obowiązujące przepisy dotyczące zasad sporządzania i zatwierdzania założeń oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zainteresowanym ministrom oraz prezydiom rad narodowych.
Uchwała wchodzi w życie:
1)
z dniem ogłoszenia - w odniesieniu do inwestycji komunalnych dodatkowych wprowadzonych do planu w roku 1958 oraz do tych inwestycji, co do których nastąpiły już uzgodnienia między jednostkami gospodarczymi a prezydiami rad narodowych odnośnie do uczestniczenia w kosztach budowy,
2)
z dniem 1 stycznia 1959 r. - w zakresie pozostałych inwestycji komunalnych, z wyjątkiem tych, które zostaną zakończone w 1959 r., przy czym w odniesieniu do inwestycji, których zakończenie przewidziane jest po roku 1959, jednostki gospodarcze uczestniczą w kosztach budowy tylko w części nie zrealizowanych nakładów.
1 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 279 z dnia 1 sierpnia 1960 r. (M.P.60.65.309) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1960 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 16 ust. 1 uchwały nr 257 z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie udziału uspołecznionych jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji i utrzymania dróg lokalnych oraz udziału dokonujących przewozu w kosztach wzmocnienia i naprawy mostów i wiaduktów drogowych na drogach publicznych. (M.P.63.68.335) z dniem 19 października 1963 r.