Uczczenie rocznicy powstania Polskiej Partii Socjalistycznej.

Monitor Polski

M.P.2013.170

Akt nienormatywny
Wersja od: 20 marca 2013 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 8 marca 2013 r.
w sprawie uczczenia rocznicy powstania Polskiej Partii Socjalistycznej

Sto dwadzieścia lat temu powstała Polska Partia Socjalistyczna. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie pokoleniom działaczy PPS za ich wkład w budowę niepodległej i sprawiedliwej Polski.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje PPS za formację polityczną, która wywarła znaczący wpływ na proces tworzenia i rozwój polskiej demokracji parlamentarnej oraz podkreśla, że partia ta dążyła do realizacji swojego programu społeczno-gospodarczego drogą reform parlamentarnych.

W II Rzeczypospolitej zasługą działaczy PPS było wprowadzenie nowoczesnego prawodawstwa pracy, jakiego nie miały inne państwa ówczesnej Europy. W czasie II wojny światowej politycy PPS wchodzili w skład koalicyjnego rządu Rzeczypospolitej Polskiej funkcjonującego w Paryżu, a następnie w Londynie, zaś w kraju uczestniczyli w walce organizowanej przez Polskie Państwo Podziemne. Po II wojnie światowej wielu przywódców i działaczy PPS ówczesne komunistyczne władze skazały na długoletnie więzienie, a niektórzy z nich zostali zamordowani. Partia przetrwała jednak na emigracji, współtworząc władze Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd członkom i działaczom Polskiej Partii Socjalistycznej, którzy swoje życie poświęcili walce o niepodległą, demokratyczną i sprawiedliwą Polskę.