Uczczenie 350. rocznicy Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza.

Monitor Polski

M.P.2006.24.262

Akt nienormatywny
Wersja od: 4 kwietnia 2006 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 23 marca 2006 r.
w sprawie uczczenia 350. rocznicy Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza

W dniu 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz jako votum za odwrócenie losów Potopu Szwedzkiego w katedrze we Lwowie złożył uroczyste śluby dziękczynne Bogurodzicy i ogłosił Matkę Boską Królową Korony Polskiej, zobowiązując się szerzyć kult maryjny w Rzeczypospolitej oraz poprawić sytuację chłopów i mieszczan. Akt ten stał się jednym z najważniejszych wydarzeń w dramatycznych dziejach narodu polskiego. Upamiętnili go potem ludzie pióra i artyści, m.in. Stanisław Wyspiański i Jan Matejko.

W przeddzień rocznicy tego wydarzenia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd polskiemu królowi i kolejnym pokoleniom obrońców niezawisłości i wolności naszej Ojczyzny. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina także 50. rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego kardynała Stefana Wyszyńskiego, złożonych w sierpniu 1956 r. dla upamiętnienia aktu królewskiego, w czasie gdy Prymas Tysiąclecia w ramach represji okresu stalinowskiego był internowany w Komańczy.

W przekonaniu, że te wielkie wydarzenia sprzed 350 laty są istotne także dla tych, którzy współcześnie mieszkają we Lwowie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej łączy się w rocznicę Ślubów Lwowskich z narodem ukraińskim, który w tym roku obchodzić będzie 750. rocznicę powstania miasta.