Rozdział 1 - Posłowie. - Tymczasowy regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.1986.21.151

Akt utracił moc
Wersja od: 5 marca 1992 r.

Rozdział  1

Posłowie.

1.
Sejm jako najwyższy organ władzy państwowej realizuje swe konstytucyjne funkcje stanowienia prawa, określania podstawowych kierunków działalności i polityki państwa oraz kontroli działalności innych organów władzy i administracji państwowej poprzez aktywny udział posłów w pracach Sejmu i jego organów.
2.
Obowiązki i prawa posłów określają przepisy ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o obowiązkach i prawach posłów na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 37, poz. 173). Regulamin Sejmu określa szczegółowo obowiązki i prawa posłów związane z organizacją wewnętrzną Sejmu i porządkiem jego prac.
1.
Posłowie na pierwszym posiedzeniu Sejmu składają ślubowanie poselskie według roty ustalonej w przepisach ustawy o obowiązkach i prawach posłów na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty wywoływani kolejno posłowie, powstawszy, wypowiadają słowo "ślubuję".
3.
Posłowie nieobecni na pierwszym posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.
4.
Sprawy posłów, którzy nie złożyli ślubowania w terminie 3 miesięcy od dnia wyboru, rozpatruje Prezydium Sejmu.
1.
Sprawy stwierdzenia ważności wyboru posłów oraz stwierdzenia, w związku z wniesionym protestem, ważności wyboru posła albo ważności wyborów podlegają, przed wniesieniem ich pod obrady Sejmu, rozpatrzeniu przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich. Komisja przedstawia Sejmowi sprawozdanie zawierające stosowne wnioski.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, Sejm podejmuje uchwałę.
1.
Aktywny udział w pracach Sejmu jest prawem i obowiązkiem każdego posła. Posła obowiązuje obecność i czynny udział w posiedzeniach Sejmu oraz organów Sejmu, do których został wybrany. Na posiedzeniach Sejmu posłowie zajmują w okresie kadencji stałe miejsca na sali posiedzeń.
2.
Poseł stwierdza swą obecność na posiedzeniu Sejmu, komisji, podkomisji i zespołów poselskich podpisem na liście obecności.
3.
W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu Sejmu lub komisji poseł powinien w ciągu 7 dni usprawiedliwić w formie pisemnej swą nieobecność przed Marszałkiem Sejmu lub przewodniczącym komisji, którzy po uznaniu powodów za uzasadnione usprawiedliwiają nieobecność posła.
4.
Sprawy posłów nieobecnych bez usprawiedliwienia na dwóch posiedzeniach Sejmu lub komisji w okresie trwania danej sesji podlegają rozpatrzeniu w trybie art. 5.
5.
Poseł może z ważnych przyczyn zwrócić się do Prezydium Sejmu o udzielenie urlopu od wykonywania obowiązków poselskich; Prezydium Sejmu udziela urlopu w porozumieniu z prezydium klubu lub koła, którego poseł jest członkiem; na czas trwania urlopu zawiesza się wypłacanie diety poselskiej.
1.
Sprawy posłów, którzy nie wykonują obowiązków poselskich, jak również posłów, którzy zachowują się w sposób nie odpowiadający godności posła – podlegają, na wniosek Prezydium Sejmu, rozpatrzeniu przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich.
2.
Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich, w wyniku rozpatrzenia sprawy, o której mowa w ust. 1, może w drodze uchwały:
1)
zwrócić posłowi uwagę,
2)
udzielić posłowi upomnienia.
3.
Od uchwały Komisji posłowi przysługuje, w terminie 14 dni od jej doręczenia, odwołanie do Prezydium Sejmu. Odwołanie wnosi się na ręce Marszałka Sejmu, który przedstawia je na posiedzeniu Prezydium, po zasięgnięciu opinii klubu lub koła, którego poseł jest członkiem.
1.
Wniosek w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karno-sądowej lub aresztowanie składa się do Prezydium Sejmu, które przekazuje ten wniosek do rozpatrzenia przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich.
2.
Komisja powiadamia posła, którego wniosek dotyczy, o treści wniosku oraz terminie jego rozpatrzenia przez Komisję.
3.
Poseł, którego wniosek dotyczy, może przedstawić Komisji wyjaśnienia i własne wnioski w tej sprawie, w formie pisemnej lub ustnie.
4.
Po rozpatrzeniu sprawy Komisja uchwala sprawozdanie wraz z propozycją przyjęcia lub odrzucenia wniosku.
5.
Sejm wyraża zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karno-sądowej lub aresztowanie większością co najmniej dwóch trzecich głosów.