Rozdział 3 - Zakres działania i organizacja pracowni projektowych w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących biurami projektów. - Tworzenie, organizacja i zasady działania państwowych jednostek projektowania.

Monitor Polski

M.P.1969.44.351

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1969 r.

Rozdział  3.

Zakres działania i organizacja pracowni projektowych w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących biurami projektów.

§  15.
1.
Pracownie projektowe w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących biurami projektów mogą być tworzone w szczególności:
1)
w przedsiębiorstwach i zjednoczeniach wykonawstwa budowlanego,
2)
w przedsiębiorstwach przemysłowych, zjednoczeniach tych przedsiębiorstw, w kombinatach,
3)
w przedsiębiorstwach państwowych i zjednoczeniach nie wymienionych w pkt 1 i 2 oraz w innych jednostkach państwowych, jeżeli istnieje gospodarczo uzasadniona potrzeba powołania pracowni projektowej dla prac ściśle związanych z działalnością przedsiębiorstwa, zjednoczenia lub innej jednostki państwowej.
2.
Pracownie projektowe w przedsiębiorstwach i zjednoczeniach wykonawstwa budowlanego powołane są w szczególności do wykonywania dla własnych potrzeb:
1)
projektów organizacji i technologii robót budowlanych oraz zagospodarowania placów budów,
2)
rysunków roboczych,
3)
projektów rusztowań, form i innych urządzeń pomocniczych,
4)
w miarę potrzeby - kosztorysów,
5)
adaptacji projektów typowych i projektów przewidzianych do wielokrotnego powtórzenia dla potrzeb własnych oraz potrzeb jednostek zgrupowanych w zjednoczeniu,
6)
założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji bądź współpracy przy ich sporządzaniu oraz projektów i opracowań dla przedsięwzięć lub zadań inwestycyjnych realizowanych przez własne przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwa zgrupowane w zjednoczeniu,
7)
dokumentacji dla drobnych inwestycji modernizacyjnych i remontów.
3.
Pracownie projektowe w państwowych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, powołane są w szczególności do wykonywania dla własnych potrzeb:
1)
założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji,
2)
kompleksowej dokumentacji dla inwestycji modernizacyjnych,
3)
dokumentacji dla remontów,
4)
projektów i opracowań dla przedsięwzięć lub zadań inwestycyjnych podejmowanych przez jednostkę organizacyjną, w ramach której pracownia działa,
5)
adaptacji projektów typowych i indywidualnych przewidzianych do wielokrotnego powtórzenia,
6)
projektów organizacji produkcji i zarządzania.
§  16.
Pracownie wymienione w § 15 ust. 2 i 3 w razie posiadania wolnej mocy produkcyjnej mogą za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej, w ramach której dana pracownia działa, wykonywać prace projektowe w ramach swej specjalności dla innych zleceniodawców.
§  17.
1.
Pracownie projektowe w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących biurami projektów mogą być o jednej lub wielu specjalnościach. W ramach pracowni mogą działać zespoły projektowe, tworzone stosownie do potrzeb.
2.
Kierownika pracowni projektowej powołuje dyrektor jednostki organizacyjnej, w ramach której pracownia działa.
3.
Kierownik pracowni projektowej obowiązany jest zapewnić właściwą organizację pracy, prawidłowy i terminowy przebieg prac projektowych oraz właściwą ich jakość. Do kierownika pracowni należy stawianie wniosków o przyjmowanie i zwalnianie pracowników.
4.
Do pracowni projektowych mają zastosowanie przepisy § 5 ust. 2-4.