Trzydziesta rocznica wydarzeń marcowych.

Monitor Polski

M.P.1998.9.175

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 marca 1998 r.

OŚWIADCZENIE
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 marca 1998 r.
w związku z trzydziestą rocznicą wydarzeń marcowych.

30 lat temu władze PRL, tłumiąc wystąpienia młodzieży studenckiej na rzecz wolności słowa, swobód obywatelskich i poszanowania narodowego dziedzictwa kulturalnego, rozpętały kampanię wymierzoną w inteligencję i młodzież akademicką, posługując się w niej hasłami antysemickimi.

Kampanii tej towarzyszyły aresztowania, pobicia, wyroki skazujące na kary więzienia uczestników protestów. Z powodu prześladowań wielu Polaków pochodzenia żydowskiego zostało zmuszonych do opuszczenia kraju.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo potępia działania ówczesnych władz PRL i PZPR, wnoszących w nasze życie publiczne brutalność i kłamstwo, odwołujących się do najniższych emocji i próbujących wykorzystać uzasadniony bunt młodzieży akademickiej we frakcyjnych walkach o władzę. Te działania przyniosły szkodę dobremu imieniu Polski w świecie. Niedemokratyczny system uniemożliwiał wówczas społeczeństwu polskiemu wypowiedzenie się pełnym głosem - nie zwalnia to jednak nikogo z moralnego obowiązku rozrachunku z ówczesnymi postawami, słowami i czynami.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głęboki szacunek tym wszystkim obywatelom naszego kraju, którzy wówczas upomnieli się o prawa i godność jednostki i narodu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że krzywdy wyrządzone w wyniku wydarzeń marcowych powinny zostać naprawione; w szczególności odnosi się to do tych polskich obywateli, których zmuszono do emigracji. Wszyscy oni mają pełne prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa, podobnie jak inni Polacy pozbawieni obywatelstwa i zmuszani do opuszczenia Polski przez władze komunistyczne.

Wolnościowe wystąpienia tamtego okresu stanowią jedną z pięknych kart historii oporu narodu polskiego. Tej wolnościowej tradycji chcemy pozostać wierni.