Rozdział 2 - Druki manipulacyjne (formularze). - Tryb zaopatrywania w druki akcydensowe i ich dystrybucja.

Monitor Polski

M.P.1953.A-66.805

Akt utracił moc
Wersja od: 25 stycznia 1956 r.

II.

Druki manipulacyjne (formularze).

§  2.
Z uwagi na charakter i zakres stosowania oraz sposób zaopatrywania i normy zapasów magazynowych odróżnia się następujące rodzaje druków manipulacyjnych (formularzy):
1)
powszechnego użytku, tzn. ujednolicone formularze do określonych czynności manipulacyjnych wspólnych dla różnych jednostek organizacyjnych; wzory tego typu formularzy objęte są katalogiem Centrali Wydawniczej Druków;
2)
specjalne, tzn. formularze dostosowane wyłącznie do indywidualnych potrzeb poszczególnych jednostek lub jednostek z jednej gałęzi gospodarki narodowej albo przeznaczone na doraźne akcje; wzory formularzy tego typu objęte są katalogami poszczególnych resortów.
§  3.
1.
Dostawcą druków manipulacyjnych (formularzy) powszechnego użytku i specjalnych jest Centrala Wydawnicza Druków, przedsiębiorstwo państwowe, zwane dalej w skrócie "C.W.D."
2.
C.W.D. rozprowadza formularze powszechnego użytku i specjalne za pośrednictwem swoich jednostek terenowych (baz i sklepów).
§  4.
1.
Ministerstwa, centralne urzędy, instytucje i organizacje społeczne, zwane dalej "głównymi zamawiającymi", opracowują roczne plany zapotrzebowań i składają centralnie planowe zbiorcze zapotrzebowanie na druki manipulacyjne (formularze) dla potrzeb własnych i podległych im jednostek do Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru).
2.
Odbiorcami druków manipulacyjnych są zarówno główni zamawiający jak i podległe im jednostki, objęte rozdzielnikami.
3.
Poza resortami i instytucjami wymienionymi w ust. 1 głównymi zamawiającymi, odbiorcami dla całego resortu i jednostek podległych mogą być centralne zarządy zaopatrzenia poszczególnych ministerstw.
§  5.
1.
Planującymi i zamawiającymi centralnie druki manipulacyjne (głównymi zamawiającymi) dla potrzeb własnych i podległych im jednostek są również prezydia wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz zarządy wojewódzkie przemysłu terenowego (m. st. Warszawy i m. Łodzi).
2.
Składanie zapotrzebowań przez wyżej wymienione jednostki powinno następować w uzgodnieniu z resortami właściwymi dla poszczególnych grup druków.
3.
Odbiorcami druków manipulacyjnych są główni zamawiający wymienieni w ust. 1 dla potrzeb własnych oraz podległe im jednostki na szczeblu powiatu.
§  6.
1.
Główni zamawiający opracowują zbiorcze zapotrzebowania na druki manipulacyjne powszechnego użytku i specjalne na potrzeby własne i podległych im jednostek z podziałem na kwartalne okresy dostaw i grupy druków, według wytycznych, które ustali C.W.D.
2.
Główni zamawiający przy opracowaniu rocznych zapotrzebowań zbiorczych przeprowadzą analizę i korektę zapotrzebowań jednostek podległych stosownie do zarządzenia nr 14 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 stycznia 1952 r. w sprawie trybu ustalania wzorów druków akcydensowych (formularzy) (Monitor Polski Nr A-13, poz. 145) oraz okólnika nr 11 Biura do Spraw Papieru z dnia 21 kwietnia 1952 r. o użyciu papieru na wykonanie druków manipulacyjnych (formularzy).
3.
Zapotrzebowania, o których mowa w ust. 2, oddzielnie na druki powszechnego użytku i oddzielnie na druki specjalne (resortowe) powinny być składane wraz z dokładnym uzasadnieniem wysokości do Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) i w odpisie w 2 egzemplarzach do C.W.D. w terminie do dnia 1 września każdego roku kalendarzowego na rok następny.
4.
C.W.D. przeprowadzi przy udziale głównych zamawiających szczegółową analizę wszystkich formularzy specjalnych, objętych zapotrzebowaniami jednostek podległych, co do treści, układu graficznego, formatu i rodzaju papieru oraz analizę ilości druków zarówno specjalnych jak i powszechnego użytku, zapotrzebowanych przez poszczególnych użytkowników; na tej podstawie ustali wstępną ilość papieru potrzebnego na wykonanie druków objętych zapotrzebowaniami i przedstawi swe wnioski Centralnemu Urzędowi Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) w terminie do dnia 15 października każdego roku za pośrednictwem Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
5.
Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) po porozumieniu z głównymi zamawiającymi ustali w terminie do dnia 1 listopada każdego roku ostateczną ilość papieru potrzebnego na wykonanie druków manipulacyjnych dla każdego z głównych zamawiających, podając wysokość tych limitów do wiadomości głównych zamawiających i C.W.D.
6.
C.W.D. w terminie do dnia 5 listopada każdego roku wskaże głównym zamawiającym swoje bazy towarowe, do których jednostki podległe głównym zamawiającym powinny składać zamówienia kwartalne w trybie ustalonym przez C.W.D.
7.
Główni zamawiający oraz podległe im jednostki składać będą kwartalne zamówienia w ramach ustalonych limitów do wskazanych przez C.W.D. baz towarowych najpóźniej na jeden miesiąc przed rozpoczęciem kwartału, w którym zamówienie ma być wykonane.
8.
Maksymalne ilości jednorazowych zamówień na druki manipulacyjne nie mogą przekraczać:
1)
dla formularzy powszechnego użytku - ilości zużycia kwartalnego;
2)
dla formularzy specjalnych - ilości zużycia półrocznego, przy czym druki specjalne o nakładach rocznych nie przekraczających 4.000 sztuk formularzy należy zamawiać jednorazowo na okres roczny.
9.
Łączna ilość zamówień na druki manipulacyjne i ich realizacja nie mogą przekraczać limitów ustalonych dla poszczególnych resortów (głównych zamawiających) przez Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) stosownie do § 2 ust. 2 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej z dnia 8 lipca 1953 r. w sprawie gospodarowania papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych (Monitor Polski Nr A-66, poz. 804).