§ 4. - Tryb ustalania cen na produkty nietypowe i usługi nietypowe wykonywane przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki, świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1959.13.46

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 1959 r.
§  4.
1.
W przypadkach określonych w § 3 uchwały nr 701 Rady Ministrów z dnia 24 września 1953 r., a w szczególności gdy produkty wykonywane na indywidualne zamówienia różnią się od wyrobów typowych jedynie jakością surowca półfabrykatów itp. lub nieznacznymi zmianami w konstrukcji - stosować należy dopłaty albo rabaty do obowiązującej ceny zbytu danego wyrobu typowego.
2.
Wysokość dopłat do ceny lub rabatów od ceny, o których mowa w ust. 1, należy określić na podstawie różnic wynikających pomiędzy planowaną kalkulacją kosztu własnego danego wyrobu typowego a odpowiednimi pozycjami z kalkulacji wstępnej wyrobu zamówionego.
3.
Ustalanie wysokości dopłat i rabatów następuje w drodze porozumienia pomiędzy dostawcą i odbiorcą w trybie określonym w § 3.
4.
Za wyjątkowe przypadki w rozumieniu § 4 uchwały nr 701 Rady Ministrów z dnia 24 września 1953 r. dozwalające ustalanie przez dostawcę w porozumieniu z odbiorcą limitu należności uważa się wykonanie nietypowych skomplikowanych remontów, kiedy warunki techniczne nie pozwalają na sporządzenie kalkulacji.
5.
Limit należności (cenę orientacyjną), o którym mowa w ust. 4, ustala się:
1)
na podstawie kalkulacji wynikowych uprzednio wykonywanych już przez dostawcę podobnych robót lub usług nietypowych,
2)
szacunkowo w oparciu o przesłanki techniczne wynikające z przybliżonej kalkulacji wstępnej.
6.
Limit należności (cenę orientacyjną) ustala dział głównego technologa (wydział techniczny) dostawcy w porozumieniu z komórką kosztów własnych.
7.
Limit należności (cenę orientacyjną) ustala się w trybie ustalonym w § 3. Ostateczne rozliczenie następuje na podstawie kalkulacji wynikowej.