§ 13. - Tryb ustalania cen na produkty nietypowe i opłaty za nietypowe usługi wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe podległe Ministrowi Obrony Narodowej i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1955.29.281

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1955 r.
§  13.
1.
Za wyjątkowe przypadki w rozumieniu § 4 uchwały nr 701 Rady Ministrów z dnia 24 września 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen produktów nietypowych oraz opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami), wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-94, poz. 1304 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 684) uważa się wykonywanie przez przedsiębiorstwo-dostawcę na zamówienia odbiorców (wojskowych i cywilnych):
a)
nietypowych skomplikowanych remontów, rozbiórek i demontaży, gdy warunki techniczne nie pozwalają na sporządzenie kalkulacji,
b)
robót w ramach specjalnych akcji awaryjnych.
2.
Dla typu robót (usług) wymienionych w ust. 1 przedsiębiorstwo-dostawca ustala w porozumieniu z odbiorcą limit należności (cenę orientacyjną). Limit ten ustalany jest:
1)
na podstawie kalkulacji wynikowej uprzednio wykonywanych przez przedsiębiorstwo-dostawcę, podobnych robót lub usług nietypowych;
2)
szacunkowo w oparciu o przesłanki techniczne wynikające z przybliżonej kalkulacji wstępnej.
3.
Limit należności ustala dział głównego technologa (wydział techniczny) w porozumieniu z komórką planowania.
4.
Limit należności bez względu na wartość całego zamówienia jest ustalany przez przedsiębiorstwo-dostawcę:
1)
gdy zamówienia dokonał odbiorca wojskowy - w trybie określonym w § 6;
2)
gdy zamówienia dokonał odbiorca cywilny - w trybie określonym w § 9 ust. 1 pkt 1 i w § 10 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, a w przypadku niemożności dojścia do porozumienia - w trybie określonym w § 10 ust. 2 pkt 2 oraz w § 11 i w § 12.
5.
Ostateczne rozliczenie za wykonanie zamówienia następuje w oparciu o koszt własny roboty i usługi według kalkulacji wynikowej z dodaniem 3% zysku, przy czym górną granicą ostatecznego rozliczenia jest ustalony limit należności.
6.
W przypadku gdy zamówienia dokonał odbiorca cywilny, kalkulacja wynikowa, o której mowa w ust. 5, podlega każdorazowo zatwierdzeniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Finansów lub zarząd przedsiębiorstw) w porozumieniu z ministerstwem, któremu podlega odbiorca.