§ 5. - Tryb rozliczeń za roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

Monitor Polski

M.P.1958.63.366

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1958 r.
§  5.
1.
Faktury przejściowe wystawia wykonawca stopniowo, systemem narastającym, na podstawie protokołu częściowego odbioru elementów i robót wykonanych w obiekcie.
2.
Element, którego czas wykonania ustalony w harmonogramie budowy danego obiektu nie przekracza 2 miesięcy, należy włączyć do faktury przejściowej na podstawie jednorazowego odbioru pod względem ilościowym i jakościowym całości robót dotyczących tego elementu.
3.
Element, którego czas wykonania według harmonogramu przekracza 2 miesiące, może wykonawca włączać do faktury przejściowej stopniowo na podstawie obmiaru robót wykonanych.
4.
Elementy niepodzielne pod względem obmiaru oraz elementy, za których wykonanie przewidziano w umowie wynagrodzenie ryczałtowe, gdy czas ich wykonania według harmonogramu przekracza 2 miesiące, może wykonawca włączać do faktury przejściowej stopniowo, na podstawie procentowego określenia ilości robót wykonanych.
5.
Stopniowe odbiory dla celów rozliczeń przejściowych mogą się sprowadzać tylko do ilościowego określenia wykonanych robót. W tym przypadku, do czasu zakończenia elementu i jakościowego odbioru, zakres robót włączanych do faktury przejściowej na podstawie:
1)
obmiaru - nie może przekraczać 95% wartości kosztorysowej elementu,
2)
procentowego zaawansowania - nie może przekraczać 90% wartości kosztorysowej elementu.
6.
Fakturami przejściowymi może być objęte nie więcej niż 95% wynagrodzenia za roboty wykonane w danym obiekcie, powierzone poszczególnym wykonawcom (generalnemu wykonawcy, podwykonawcom lub wykonawcom częściowym).
7.
Wykonawca refakturuje wartość konstrukcji stalowych i wielkowymiarowych prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych, jeżeli są one indywidualnie zaprojektowane dla danego obiektu i dostarczone na plac budowy. Opłaconą przez zamawiającego wartość dostarczonych konstrukcji należy traktować jako zaliczkę na poczet zamówionych robót - potrącając sukcesywnie wartość wbudowanych konstrukcji w fakturach za wykonane roboty, do których zostały użyte. Wykonawca nie może jednak refakturować konstrukcji, jeśli ich dostawa została dokonana przed terminem przewidzianym w harmonogramie robót, chyba że uzasadnia to przyśpieszony postęp robót.