§ 2. - Tryb postępowania przy zawieraniu przez przedsiębiorstwa górnicze ugód dotyczących naprawiania niektórych szkód górniczych powstałych na terenie miast: Bytomia, Zabrza i Będzina.

Monitor Polski

M.P.1958.40.229

Akt utracił moc
Wersja od: 23 maja 1958 r.
§  2.
1.
W razie gdy związek przyczynowy pomiędzy robotami górniczymi a szkodą powstałą w nieruchomości, budynku lub innej części składowej nieruchomości jest niewątpliwy, a istnieje obowiązek naprawy szkody albo pokrycia kosztów tych napraw przez przedsiębiorstwa górnicze stosownie do przepisów prawa górniczego i naprawienie szkody przez przywrócenie uszkodzonej rzeczy do stanu poprzedniej użyteczności jest gospodarczo i techniczne uzasadnione, przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest wystąpić z wnioskiem do poszkodowanego o załatwienie sprawy naprawienia szkody w drodze ugody, ustalającej sposób i zakres naprawienia szkody przez przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniej użyteczności.
2.
Wniosek o rozpatrzenie sprawy naprawienia szkody w postępowaniu ugodowym powinien być zgłoszony w terminie jednego roku od dnia ujawnienia się szkody.
3.
Przedmiotem ugody nie może być naprawienie szkód górniczych w urządzeniach przemysłowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, gazowych niekomunalnych oraz w urządzeniach kolejowych należących do wykonawców narodowych planów gospodarczych, a także szkód górniczych w zasiewach i uprawach.