§ 9. - Tryb postępowania przy zabezpieczaniu i unieszkodliwianiu ujawnionych w terenie i znajdujących się w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-35.445

Akt utracił moc
Wersja od: 22 kwietnia 1953 r.
§  9.
1.
Przy przesyłaniu złomu transportem kolejowym nadawca powinien każdą przesyłkę zaopatrzyć w umocowaną trwale na wagonie tabliczkę z napisem "Wolne od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych - skontrolowano". Na tabliczce powinien być uwidoczniony podpis kontrolującego i odcisk pieczątki nadawcy, a treść tabliczki powinna być powtórzona w awizie. Za dokonanie ładunku zgodnie z treścią tabliczki ponoszą odpowiedzialność osoby zatrudnione przy ładowaniu przesyłki i kontrolujący.
2.
Odbiorca złomu nadsyłanego transportem kolejowym lub innymi środkami transportowymi obowiązany jest do przeprowadzenia ścisłej kontroli, czy przesyłka nie zawiera przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych albo podejrzanych o te właściwości. W przypadku ujawnienia takich przedmiotów podczas mechanicznego rozładunku złomu pracę należy przerwać i w dalszym ciągu rozładunek przeprowadzać ręcznie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
3.
Ujawnione podczas wyładunku przedmioty wybuchowe lub niebezpieczne albo podejrzane o te właściwości należy ostrożnie złożyć w miejscu odosobnionym, zabezpieczyć je przez ogrodzenie i umieszczenie tabliczek ostrzegawczych i niezwłocznie zawiadomić właściwe terytorialnie organy wymienione w § 5 ust. 1.