§ 5. - Tryb postępowania przy zabezpieczaniu i unieszkodliwianiu ujawnionych w terenie i znajdujących się w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-35.445

Akt utracił moc
Wersja od: 22 kwietnia 1953 r.
§  5.
1.
Po otrzymaniu zawiadomienia o ujawnieniu w terenie przedmiotów wymienionych w § 1 i terenów zaminowanych prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych i organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są stosownie do ust. 4 zarządzenia Prezesa Rady Ministrów spowodować zabezpieczenie tych przedmiotów lub terenów przez ustawienie ogrodzenia zaopatrzonego znakiem ostrzegawczym (tabliczką z napisem itp.).
2.
W przypadkach gdy ujawnione przedmioty wybuchowe lub niebezpieczne albo podejrzane o te właściwości znajdują się na drogach, w miejscach zaludnionych i zabudowanych lub uczęszczanych i zagrażają bezpośrednio życiu ludzkiemu albo ruchowi ludności lub wstrzymują prowadzenie robót budowlanych, melioracyjnych, drogowych, polnych itp., organy wymienione w ust. 1 spowodują niezwłoczne zabezpieczenie tych przedmiotów przez ich ogrodzenie w sposób określony w ust. 1 oraz ustanowienie nad nimi nadzoru i zawiadomią natychmiast telefonicznie lub telegraficznie o ujawnieniu tego rodzaju przedmiotów prezydium wojewódzkiej rady narodowej, które przesyła niezwłocznie odpowiednie wnioski w sprawie unieszkodliwienia tych przedmiotów do właściwego terytorialnie dowódcy okręgu wojskowego.
3.
Jeżeli nie zachodzą przypadki określone w ust. 2, organy wymienione w ust. 1 sporządzają co kwartał wykazy terenów zaminowanych i zanieczyszczonych amunicją oraz ujawnionych w terenie przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych albo podejrzanych o te właściwości i przesyłają te wykazy do prezydium wojewódzkiej rady narodowej, które po ich rozpatrzeniu i ustaleniu kolejności unieszkodliwienia tych przedmiotów przesyła odpowiednie wnioski do właściwego terytorialnie dowódcy okręgu wojskowego.