§ 12. - Tryb postępowania przy zabezpieczaniu i unieszkodliwianiu ujawnionych w terenie i znajdujących się w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-35.445

Akt utracił moc
Wersja od: 22 kwietnia 1953 r.
§  12.
1.
Po otrzymaniu zawiadomienia o ujawnieniu w terenie, w składnicach, zbiornicach, hutach lub w innych miejscach przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych albo podejrzanych o te właściwości dowódcy okręgów wojskowych obowiązani są zarządzić wysłanie na miejsce wojskowych patroli saperskich lub chemicznych celem unieszkodliwienia ujawnionych przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych, uwzględniając kolejność zgłoszeń i ważność sprawy, określone w § 5 ust. 2 i 3 oraz w §§ 10 i 11.
2.
Dowódcy wojskowych patroli saperskich lub chemicznych obowiązani są z dokonanych na miejscu czynności sporządzić odpowiedni protokół. Jeden egzemplarz protokołu należy doręczyć prezydium rady narodowej, organowi Milicji Obywatelskiej lub posiadaczowi złomu, drugi zaś przedłożyć dowódcy okręgu wojskowego.
3.
Prezydia rad narodowych, organy Milicji Obywatelskiej oraz jednostki gospodarki uspołecznionej zajmujące się zbiórką, skupem, przerobem, eksploatacją i wysyłką złomu, zgłaszając ujawnienie w terenie lub w złomie przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych albo podejrzanych o te właściwości, powinny na żądanie dowódcy wojskowego patrolu saperskiego lub chemicznego dostarczyć mu potrzebnych środków transportowych, materiałów lub sprzętu oraz siły roboczej do prac pomocniczych przy unieszkodliwieniu tych przedmiotów. W razie dokonania przez patrol rozminowania gruntów ornych należy ponadto na żądanie dowódcy tego patrolu dostarczyć środków do zaorania tych gruntów.
4.
Sposób unieszkodliwiania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych normują przepisy wojskowe.