§ 5. - Tryb postępowania przy scalaniu zaległości z tytułu podatku gruntowego, składka na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń i równoważnik pieniężny w zamian nie wykonanych dostaw obowiązkowych oraz sposób likwidacji tych zaległości.

Monitor Polski

M.P.1959.26.120

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1959 r.
§  5.
1.
Organy finansowe ściągają należności scalone według zasad i w trybie określonych obowiązującymi przepisami. Na należności te wystawia się tytuły wykonawcze na podstawie kartoteki należności scalonych. Jeżeli jednak była już poprzednio prowadzona egzekucja zaległości, które uległy scaleniu, dokonane w toku tej egzekucji czynności zachowują moc prawną, a narosłe już koszty egzekucyjne obciążają dłużnika.
2.
Jeżeli dłużnik należności scalonej zwróci się do organu finansowego z prośbą o rozłożenie spłaty tej należności na raty, organ finansowy może tę prośbę uwzględnić w trybie określonym przepisami o zobowiązaniach podatkowych. Rozkładanie spłaty należności scalonych na raty powinno jednak być ograniczone do wypadków wyjątkowych.
3.
Umorzenie należności scalonej może nastąpić wtedy, gdy po wyczerpaniu wszelkich możliwości ściągnięcia tych należności w drodze egzekucji z ruchomości, wierzytelności i praw majątkowych prezydium powiatowej rady narodowej uchwali, że w odniesieniu do danego dłużnika nie należy stosować środków egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z dnia 21 grudnia 1958 r. o szczególnym trybie ściągania zaległości z tytułu niektórych zobowiązań właścicieli nieruchomości wobec Państwa (Dz. U. Nr 77, poz. 398).