Rozdział 3 - Wymiar opłaty. - Tryb postępowania prezydiów wojewódzkich i powiatów rad narodowych - wydziałów finansowych oraz przedsiębiorstw elektryfikacji rolnictwa w zakresie wymiaru i poboru opłaty elektryfikacyjnej.

Monitor Polski

M.P.1955.17.180

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1954 r.

III.

Wymiar opłaty.

§  12.
1.
Po otrzymaniu z PER sprawdzonego i uzupełnionego wykazu właścicieli budynków objętych powszechną elektryfikacją prez. p.r.n. wpisuje w kolumnie 6 wykazu odpowiednią w stosunku do przychodowości, uwidocznionej w kolumnie 3 lub 4 wykazu, kwotę całkowitej opłaty elektryfikacyjnej z kolumny 4 tej tabeli, która jest właściwa dla danego rodzaju robót (elektryfikacja bądź doelektryfikacja) i którą wskazało PER w myśl § 7 ust. 3 niniejszej instrukcji. Następnie prez. p.r.n. przygotowuje nakazy płatnicze na opłatę elektryfikacyjną, wpisując nazwiska i adresy zobowiązanych, podstawę wymiaru opłaty, kwotę całkowitej opłaty z kolumny 6 wykazu oraz kwoty ośmiu półrocznych rat dla gospodarstw zaliczonych do I standardu, sześciu zaś półrocznych rat dla gospodarstw zaliczonych do II i III standardu, nie podając na razie terminów płatności poszczególnych rat (wysokość półrocznej raty określona jest w kolumnie 6 właściwej tabeli). Tak przygotowany materiał (wykazy i nakazy płatnicze) prez. p.r.n. przechowuje w oddzielnej teczce do czasu otrzymania meldunku o rozpoczęciu prac elektryfikacyjnych (§ 11 ust. 1).
2.
W stosunku do robót polegających na elektryfikacji stosuje się tabelę nr 1 opłat elektryfikacyjnych, w stosunku zaś do robót polegających na doelektryfikacji - tabelę nr 2 tych opłat. Tabele te stanowią załączniki do uchwały nr 680.
§  13.
Po otrzymaniu z: PER meldunku o rozpoczęciu prac elektryfikacyjnych (§ 11 ust. 1) prez. p.r.n. ustala terminy płatności poszczególnych rat opłaty, wpisując te terminy w nakazach płatniczych, zakłada konta osobowe zobowiązanych do uiszczenia opłaty elektryfikacyjnej, w których obok kwot poszczególnych rat opłaty wpisuje terminy płatności tych rat, a następnie doręcza nakazy płatnicze zobowiązanym do uiszczenia opłaty.
§  14.
1.
Opłata elektryfikacyjna w myśl § 4 uchwały nr 680. jest płatna w ciągu 4 lat dla gospodarstw rolnych zaliczonych do I standardu, w ciągu zaś 3 lat dla gospodarstw zaliczonych do II i III standardu oraz dla spółdzielni produkcyjnych (spółdzielczych ośrodków gospodarczych), w półrocznych terminach płatności do końca kwietnia i do końca października każdego roku, z tym że płatność pierwszej raty przypada w pierwszym z powyższych terminów od chwili rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych w danej wsi lub osiedlu. W związku z powyższym prez. p.r.n. ustala terminy płatności poszczególnych rat opłaty w sposób następujący:
a)
w przypadku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia:

I rata - do 30 kwietnia roku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych,

II rata - do 31 października roku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych,

III rata - do 30 kwietnia roku następnego po roku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych itd.,

b)
w przypadku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych w okresie od 1 maja do 31 października;

I rata - do 31 października roku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych,

II rata - do 30 kwietnia roku następnego po roku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych itd.,

c)
w przypadku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych w okresie od 1 listopada do 31 grudnia:

I rata - do 30 kwietnia roku następnego po roku rozpoczęcia robót elektryfikacyjnych itd.

2.
W przypadku doręczenia nakazu płatniczego indywidualnym właścicielom budynków elektryfikowanych później niż na dwa tygodnie, a jeżeli chodzi o rolnicze spółdzielnie produkcyjne (spółdzielcze ośrodki gospodarcze) - później niż na miesiąc przed kalendarzowo określonym w ust. 1 lit. a), b) lub c) terminem płatności pierwszej raty opłaty elektryfikacyjnej - termin ten ulega przesunięciu o tyle dni, ile brakuje do pełnych dwóch tygodni lub pełnego miesiąca, liczonych od daty doręczenia nakazu płatniczego (art. 12 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych).

Przykład: Roboty elektryfikacyjne rozpoczęto dnia 12 kwietnia, a nakaz płatniczy doręczono w dniu 20 kwietnia. Wobec doręczenia nakazu płatniczego zaledwie na dziesięć dni przed kalendarzowo określonym terminem płatności I raty na dzień 30 kwietnia termin, ten przesuwa się o dalsze 4 brakujące dni do pełnych dwóch tygodni, tj. na dzień 4 maja. Dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych termin ten przesuwa się na dzień 20 maja.