Tryb postępowania biur projektowych przy zatwierdzaniu podstawowych projektów budowlanych.

Monitor Polski

M.P.1954.A-22.363

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 23 stycznia 1954 r.
w sprawie trybu postępowania biur projektowych przy zatwierdzaniu podstawowych projektów budowlanych.

Na podstawie § 12 uchwały nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1481) i w związku z zarządzeniem Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z dnia 22 kwietnia 1953 r. w sprawie ustalenia wykazu biur projektowych upoważnionych do zatwierdzania podstawowych projektów budowlanych w zakresie budownictwa ogólnego (Monitor Polski Nr A-51, poz. 577) zarządza się, co następuje:
Biura projektowe upoważnione do zatwierdzania podstawowych projektów budowlanych powołają w ramach organów weryfikacyjnych zespoły orzekające do rozpatrywania i zatwierdzania projektów wykonywanych przez te biura. Rozpatrzeniu podlegają projekty w zakresie architektury, konstrukcji i instalacji wewnętrznych.
Członków zespołów orzekających powołuje i odwołuje dyrektor biura projektowego za zgodą właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli.
Członkowie zespołów orzekających w zakresie rozpatrywania projektów przy sprawowaniu swych czynności są niezależni.
Projekt przed rozpatrzeniem przez zespół orzekający powinien być uzgodniony z projektantami wszystkich specjalności i zweryfikowany.
Projekt przedstawiony do zatwierdzenia przez zespół orzekający powinien zawierać wszystkie wymagane składniki i dokumenty zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Do zatwierdzenia należy złożyć projekt w trzech egzemplarzach, z których po zatwierdzeniu jeden pozostaje w archiwum biura, drugi przeznaczony jest dla inwestora, a trzeci przekazuje się prezydium terenowo właściwej rady narodowej (wydział budownictwa) sprawującemu nadzór w myśl obowiązujących przepisów.
Projekt architektoniczno-konstrukcyjny przedstawiony do zatwierdzenia powinien ponadto zawierać:
a)
projekt wstępny zaakceptowany przez właściwego inwestora w jednym egzemplarzu oraz w razie potrzeby protokół rady technicznej biura projektowego,
b)
orzeczenie właściwego organu władzy ze stanowiska urbanistyczno-architektonicznego w jednym egzemplarzu,
c)
szczegółowy opis techniczny w jednym egzemplarzu.
Projekt instalacji przedstawiony do zatwierdzenia powinien zawierać podstawowy projekt instalacji wewnętrznych w skali 1:100 lub 1:50 wraz z obliczeniami, opisem i kosztorysem w 3 egzemplarzach.
Zespół orzekający zatwierdza projekt lub odmawia zatwierdzenia go wydając orzeczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia. W orzeczeniu tym należy wymienić w razie potrzeby warunki lub zastrzeżenia, z którymi projekt zatwierdzono.
Zespoły orzekające nie powinny zatwierdzać projektu z warunkami, które wymagają zasadniczych zmian w projekcie. Warunki i zastrzeżenia, z którymi projekt zostaje zatwierdzony, mogą dotyczyć tylko dokonania drobnych poprawek w rysunkach roboczych lub stanowić wskazówki dla wykonawcy.
1.
Zatwierdzony projekt powinien być zaopatrzony w pieczątkę biura projektowego, zawierającą klauzulę zatwierdzającą (załącznik nr 2).
2.
Wszystkie egzemplarze projektu i załączone dokumenty należy po rozpatrzeniu zaopatrzyć w napis (pieczątkę) o następującej treści: "Rozpatrywano przy zatwierdzaniu projektu w dniu ...... roku ...." i podpis członka zespołu orzekającego właściwej specjalności.
Za zatwierdzony należy uważać projekt zaopatrzony w pieczęć z klauzulą zatwierdzającą i orzeczenie.
Odpisy orzeczenia, zawierającego warunki i zastrzeżenia, z którymi projekt został zatwierdzony należy przesłać do głównego projektanta, weryfikatora i głównego specjalisty.
Nie może być zatwierdzony projekt wykonany sprzecznie z obowiązującymi normami, standardami, przepisami lub zasadami wiedzy technicznej oraz w razie stwierdzenia formalnych braków w dokumentacji technicznej.
Członkowie zespołu orzekającego, każdy w swoim zakresie, są odpowiedzialni za zgodność projektu z obowiązującymi przepisami, za pełność projektu podstawowego oraz jego stronę formalną.
Od wydanych orzeczeń (§ 9) służy prawo odwołania do Ministra Budownictwa Miast i Osiedli za pośrednictwem biura projektowego w terminie 14 dni od dnia następnego po doręczeniu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1954 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ORZECZENIE Nr .....

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR PIECZĄTKI Z KLAUZULĄ ZATWIERDZAJĄCĄ, W KTÓRĄ POWINIEN BYĆ ZAOPATRZONY KAŻDY ZATWIERDZONY PROJEKT

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................