Rozdział 4 - Usterki i braki. - Tryb odbioru robót budowlano-montażowych przez jednostki podległe Ministrowi Kultury i Sztuki.

Monitor Polski

M.P.1955.116.1525

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1955 r.

IV.

Usterki i braki.

§  27.
1.
Wady i braki stwierdzone w protokole wykonawca obowiązany jest usunąć na własny koszt w podanych terminach.
2.
Wykonawca zawiadamia inspektora nadzoru o usunięciu wad i braków, a inspektor nadzoru po sprawdzeniu stwierdza ich usunięcie zapisem w dzienniku budowy.
3.
W razie niedotrzymania przez wykonawcę terminów usunięcia wad i braków zamawiający ma prawo usunięcia ich na koszt wykonawcy.
4.
Wady i braki stwierdzone przy odbiorze nie stanowią podstawy do obniżenia w rachunkach przejściowych cen kosztorysowych za wykonane roboty.
§  28.
1.
Jeżeli wady i braki stwierdzone przy odbiorze są istotne, zamawiający może odmówić przyjęcia robót, wykonawca zaś ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie straty i szkody poniesione przez zamawiającego.
2.
W przypadku przewidzianym w ust. 1 zamawiający może wyznaczyć wykonawcy nowy termin odbioru, do którego wszystkie wady i braki powinny być usunięte. W razie nieusunięcia ustalonych wad i braków w wyznaczonych terminach zamawiający jest uprawniony do ich usunięcia na koszt wykonawcy i wyznaczenia terminu odbioru.
3.
Za istotne należy uważać wady i braki, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi, stałości budowli, powodują niecelowość wykonywania dalszych robót, uniemożliwiają celowe wykorzystanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem lub zniekształcają formy architektoniczne i elementy dekoracji plastycznych, niezgodnie z wymaganiami umowy i projektu lub ochrony i konserwacji zabytków.
§  29.
1.
Przepisy §§ 27 i 28 odnoszą się do odbiorów częściowych i ostatecznych niezależnie postanowień zawartych w umowach o wykonanie robót, dotyczących sankcji za niewykonanie warunków umowy.
2.
Termin usunięcia wad i braków ustala komisja odbioru.
3.
Okres gwarancyjny dla wykonanych robót trwa 12 miesięcy i liczy się od daty ukończenia odbioru ostatecznego obiektu bądź od daty przekazania obiektu lub jego części do użytku, o ile przekazanie odbyło się wcześniej niż odbiór ostateczny obiektu.