Tryb nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Państwowy" oraz ustalenie jej wzoru i sposobu noszenia.

Monitor Polski

M.P.1975.13.72

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1975 r.

ZARZĄDZENIE Nr 29
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 kwietnia 1975 r.
w sprawie trybu nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Państwowy" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia.

Na podstawie § 20 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 49, poz. 300) zarządza się, co następuje:
Odznaka honorowa "Zasłużony Pracownik Państwowy", zwana dalej "odznaką", jest zaszczytnym wyróżnieniem nadawanym za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej szczególnie zasłużonym pracownikom państwowym. Przy nadawaniu odznaki bierze się także pod uwagę postawę społeczną pracownika.
Odznaka może być nadana również osobom, które przestały być pracownikami państwowymi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę albo do innej pracy.
1. 1
Odznaka ma kształt krążka o średnicy 33 mm wykonanego z metalu koloru złotego; na licowej stronie odznaki na obrzeżu znajdują się stylizowane liście laurowe, a w środku rysunek konturowy mapy Polski, w górnej części koloru białego, w dolnej czerwonego. Pośrodku mapy znajduje się złocony napis "PRL". Na odwrotnej stronie odznaki umieszczony jest napis "Zasłużony Pracownik Państwowy PRL". Odznakę nosi się na wstążce, której środkowa część jest koloru białego, boczne zaś koloru czerwonego.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do zarządzenia.
1.
Wniosek o nadanie odznaki zgłasza właściwy minister lub wojewoda po zasięgnięciu opinii właściwej instancji związku zawodowego.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać uzasadnienie, zawierające charakterystykę pracy zawodowej i postawy społecznej pracownika.
Odznakę nadaje się z okazji Święta Pracy - 1 maja, Święta Odrodzenia Polski - 22 lipca oraz przejścia na emeryturę.
1.
Wraz z odznaką osoba wyróżniona otrzymuje legitymację, stwierdzającą nadanie odznaki.
2.
Odznakę wręcza w imieniu Prezesa Rady Ministrów właściwy minister lub wojewoda.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Urząd Rady Ministrów.
Utrata odznaki następuje w razie skazania osoby wyróżnionej na karę pozbawienia praw publicznych, w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd, lub jeżeli osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania odznaki.
Nadanie i utratę odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
Przepisy zarządzenia dotyczące ministrów stosuje się również do kierowników urzędów centralnych, a przepisy dotyczące wojewodów - również do prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
Tryb nadawania odznaki pracownikom organów, o których mowa w § 26 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 49, poz. 300), oraz zasady prowadzenia ewidencji osób wyróżnionych odznaką w tym trybie określają odrębne przepisy.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  3

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK PAŃSTWOWY"

1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 42 z dnia 9 lipca 1975 r. (M.P.75.22.138) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lipca 1975 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 42 z dnia 9 lipca 1975 r. (M.P.75.22.138) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lipca 1975 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 42 z dnia 9 lipca 1975 r. (M.P.75.22.138) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lipca 1975 r.