§ 10. - Tryb inkasa podatków i innych należności finansowych przez sołtysów.

Monitor Polski

M.P.1963.8.40

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1963 r.
§  10.
1.
Wpływy przyjęte od sołtysa do kasy gromadzkiej rady narodowej powinny być w tym samym dniu, a najpóźniej w następnym dniu odprowadzone do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego na wskazany przez wierzyciela rachunek.
2.
Wpływy odprowadza się bezpośrednio do Narodowego Banku Polskiego lub za pośrednictwem poczty. W tym drugim wypadku należne opłaty pocztowe potrąca się z sumy podlegającej przekazaniu, odpowiednio wypełniając przekaz i zaznaczając na odwrocie odcinka przekazu dla odbiorcy rodzaj należności, sumę do przekazania, kwotę potrąconej opłaty pocztowej i sumę przekazaną. Suma na przekazie, po uwzględnieniu potrąconej kwoty opłaty pocztowej, powinna ściśle odpowiadać sumie zestawień wpłat, których dotyczy dany przekaz.
3.
Równocześnie z przekazaniem gotówki należy przesłać wierzycielowi listem poleconym oryginały zestawień wpłat wraz z dołączonymi odbitkami pokwitowań wydanych przez sołtysa. Zestawienia wpłat łącznie z odbitkami pokwitowań odbioru należności podlegających zarachowaniu na właściwy rachunek prezydium gromadzkiej rady narodowej pozostają w biurze gromadzkim w celu zaksięgowania wpłat na kontach osobowych zobowiązanych.
4.
Wpływy należności, przyjęte bezpośrednio przez kasę gromadzkiej rady narodowej na rzecz innych wierzycieli, nie mogą być odprowadzone na ich rachunki w Narodowym Banku Polskim łącznie z wpływami od sołtysów. Na te wpływy powinny być sporządzone odrębne zestawienia wpłat, jak również wypełnione oddzielne przekazy.