§ 4. - Tryb inkasa podatków i innych należności finansowych przez sołtysów.

Monitor Polski

M.P.1958.34.194

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1959 r.
§  4.
1.
Na każdą przyjętą wpłatę sołtys wystawia natychmiast pokwitowanie z przydzielonego mu urzędowego kwitariusza. Pokwitowanie to wypełnia się przebitkowo przez kalkę wraz z dwiema odbitkami, stanowiącymi "dowód przyjęcia wpłaty" i "dziennik wpłat". W pokwitowaniu sołtys wypisuje wyraźnie: rodzaj należności, nazwisko, imię i adres dłużnika, numer konta, ratę i rok podatkowy, jeżeli pokwitowanie dotyczy podatku gruntowego, kwotę należności, kwotę dodatku za zwłokę i kwotę kosztów egzekucyjnych, jeżeli dodatek ten i koszty się należą, sumę razem cyframi i słownie oraz zamieszcza datę wpłaty i swój podpis.
2.
Jeżeli wpłata nastąpiła po upływie terminu płatności, sołtys oblicza przed wystawieniem pokwitowania, ile z wpłaconej sumy przypada na należność, a ile na dodatek za zwłokę. W pokwitowaniu wymienia się oddzielnie należność i oddzielnie dodatek za zwłokę. Obliczenie dodatku za zwłokę jest obowiązkowe także wtedy, gdy zobowiązany odmawia jego uiszczenia. Nie wolno natomiast wystawiać pokwitowania na inny rodzaj należności lub inny okres, niż deklaruje zobowiązany. Jeżeli wpłata nastąpiła po doręczeniu upomnienia, należy pobrać także opłatę za upomnienie, a jeżeli po dokonaniu zajęcia - także opłatę za zajęcie. Koszty egzekucyjne wykazuje się w pokwitowaniu oddzielnie.
3.
Pokwitowania niewłaściwie lub błędnie wypełnione sołtys przekreśla przebitkowo, zamieszcza wyraz "unieważnione", potwierdza unieważnienie własnym podpisem i wystawia nowe pokwitowanie. Unieważnione pokwitowanie wraz z odbitkami pozostawia się w kwitariuszu. Na każdy rodzaj należności sołtys wystawia oddzielne pokwitowanie.