§ 15. - Tryb inkasa podatków i innych należności finansowych przez sołtysów.

Monitor Polski

M.P.1958.34.194

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1959 r.
§  15.
1.
Wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej sprawuje nadzór nad inkasem i dokonuje kontroli sołtysów oraz biur gromadzkich rad narodowych w tym zakresie. Kontrola dotyczy w szczególności: organizacji inkasa, pracy sołtysów w terenie, terminowości i prawidłowości rozliczeń z sołtysami, przydziału i odbioru kwitariuszy, obliczenia i wypłaty wynagrodzenia dla sołtysów oraz terminowości i prawidłowego odprowadzenia wpływów z inkasa na rachunki wierzycieli.
2.
W razie stwierdzenia, że sołtys nie wykonuje należycie swych obowiązków w zakresie inkasa, wydział finansowy zwraca się do prezydium powiatowej rady narodowej z wnioskiem o odwołanie sołtysa i wyrażenie zgody na zlecenie inkasa w danej wsi do czasu wyboru nowego sołtysa innej osobie (to jest osobie zastępującej sołtysa). Jeżeli zlecenie inkasa osobie zastępującej sołtysa nie może nastąpić bezzwłocznie, powiatowy wydział finansowy za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej zleca inkaso pracownikowi powiatowego wydziału finansowego sprawującemu kontrolę inkasa bądź innej osobie posiadającej odpowiednie przygotowanie do wykonywania funkcji inkasenta za takim wynagrodzeniem procentowym, jakie przysługiwało sołtysowi.
3.
Po otrzymaniu pisma prezydium powiatowej rady narodowej w sprawie odwołania sołtysa sekretarz gromadzki odbiera od sołtysa kwitariusze i dokonuje z nim ostatecznego rozliczenia.
4.
Pracownikowi powiatowego wydziału finansowego bądź innej osobie sprawującej funkcję inkasenta na zlecenie tego wydziału należy wydać odpowiednie upoważnienie do prowadzenia inkasa i ogłosić o tym podatnikom w sposób przyjęty w danej wsi.