Tryb i warunki upłynnienia zbędnych materiałów i przedmiotów w jednostkach budżetu centralnego.

Monitor Polski

M.P.1958.4.14

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 grudnia 1957 r.
w sprawie trybu i warunków upłynnienia zbędnych materiałów i przedmiotów w jednostkach budżetu centralnego.

Na podstawie § 3 zarządzenia nr 192 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 1957 r. w sprawie upłynnienia nadmiernych remanentów materiałów i przedmiotów zbędnych w jednostkach budżetu centralnego zarządza się, co następuje:
1.
Podlegające upłynnieniu stosownie do zarządzenia nr 192 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 1957 r. zbędne materiały i przedmioty stanowiące środki podstawowe, zwane dalej "przedmiotami", jednostki budżetu centralnego zgłoszą do sprzedaży:
1)
biurka, szafy biurowe, stoły biurowe, krzesła i stoliki pod maszyny do pisania - właściwym terenowo wojewódzkim przedsiębiorstwom handlu meblami,
2)
maszyny biurowe (z wyjątkiem maszyn analityczno-statystycznych) - Polskiemu Towarzystwu Maszyn Biurowych, Warszawa, ul. Górskiego 9,
3)
maszyny analityczno-statystyczne - Głównemu Urzędowi Statystycznemu, Warszawa, ul. Wawelska 1/3,
4)
butle do gazów technicznych - Biuru Zbytu Gazów Technicznych, Materiałów i Sprzętu Spawalniczego, Katowice, ul. Warszawska 3,
5)
pozostałe przedmioty - właściwym branżowo i terenowo państwowym jednostkom handlowym lub państwowemu przedsiębiorstwu sprzedaży okazyjnej artykułów przemysłowych "Bazar".
2.
Nie podlegają jednak zgłoszeniu do sprzedaży przedmioty wymienione w ust. 1 pkt 1 i 5, co do których inne przedsiębiorstwa państwowe oświadczą gotowość ich nabycia.
3.
Przedmioty nie nadające się do użytku zgodnie z ich przeznaczeniem, zakwalifikowane jako złom lub rzeczy nieużyteczne, jednostki budżetu centralnego zgłoszą do sprzedaży właściwym zbiornicom złomu lub surowców wtórnych.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się, jeżeli zainteresowana jednostka gospodarki uspołecznionej oświadczy gotowość nabycia przedmiotów na cele produkcyjne.
5.
Co do trybu i zasad upłynnienia przedmiotów wymienionych w ust. 1 pkt 1 oraz innych zbędnych mebli oddanych do dnia 27 sierpnia 1954 r. w używanie przez jednostki budżetu centralnego własnym pracownikom zostaną wydane odrębne przepisy.
6.
Zgłoszenia do sprzedaży, o których mowa w ust. 1 i 3, wysyła się za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
1.
Jednostki organizacyjne wymienione w § 1 obowiązane są w ciągu miesiąca od daty otrzymania zgłoszenia przejąć zaoferowane przedmioty i uiścić cenę sprzedaży, a Główny Urząd Statystyczny w tym samym terminie - wskazać nabywców maszyn analityczno-statystycznych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się analogicznie do nabywców maszyn analityczno-statystycznych w zakresie terminów przejęcia tych maszyn i uiszczenia ceny sprzedaży.
1.
Cenę przedmiotów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 ustala się w myśl przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 4 sierpnia 1954 r. w sprawie gospodarki niektórymi meblami biurowymi (Monitor Polski Nr A-79, poz. 925).
2.
Cenę pozostałych przedmiotów wymienionych w § 1 ust. 1 ustala się odpowiednio w zależności od ich rodzaju:
a)
na podstawie obowiązujących cenników z potrąceniem marż (rabatów) handlowych przysługujących nabywającym jednostkom handlowym w zależności od szczebla obrotu,
b)
w trybie uchwały nr 302 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie cen na przedmioty niepełnowartościowe nabywane lub zbywane przez jednostki państwowe (Monitor Polski Nr 65, poz. 399),
c)
na podstawie wyceny odbiorcy, jeżeli nabywcą przedmiotów podlegających upłynnieniu jest zbiornica złomu lub surowców wtórnych.
Rozliczenie z tytułu należności za przedmioty sprzedane przez jednostki budżetu centralnego jednostkom gospodarki uspołecznionej następuje w trybie określonym obowiązującymi przepisami.
Wpływy uzyskane ze sprzedaży przedmiotów zarachowuje się na dział 5 "Różne dochody", rozdział 13 "Wpływy majątkowe" właściwej części budżetu.
Organy kontroli i rewizji finansowej Ministra Finansów w terminie do dnia 31 marca 1958 r. przeprowadzą w jednostkach budżetu centralnego kontrolę stanu i celowości wyposażenia w materiały i środki podstawowe oraz sposobu upłynnienia zbędnych przedmiotów.
Ministerstwa i urzędy centralne w terminach ustalonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 marca 1956 r. w sprawie przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski Nr 29, poz. 390) dla składania kwartalnych sprawozdań budżetowych będą przesyłać Ministerstwu Finansów aż do czasu zakończenia upłynnienia przedmiotów, o których mowa w § 1, zbiorcze sprawozdania cyfrowe, zawierające następujące dane:
1)
kwotę uzyskaną ze sprzedaży przedmiotów,
2)
wartość nie sprzedanych przedmiotów.
Zarządzenie nie dotyczy upłynnienia zbędnych pojazdów samochodowych, uregulowanego zarządzeniem Ministra Komunikacji z dnia 8 maja 1957 r. w sprawie postępowania ze zbędnymi pojazdami samochodowymi (Monitor Polski Nr 56, poz. 353).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.