Tryb i warunki przeprowadzania przetargu na wydanie koncesji i zezwolenia na budowę sieci, przydział częstotliwości i wykonywanie usług cyfrowej radiokomunikacji ruchomej lądowej według standardu GSM w paśmie 900 MHz.

Monitor Polski

M.P.1995.42.490

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 1995 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 25 lipca 1995 r.
w sprawie trybu i warunków przeprowadzenia przetargu na wydanie koncesji i zezwolenia na budowę sieci, przydział częstotliwości i wykonywanie usług cyfrowej radiokomunikacji ruchomej lądowej według standardu GSM w paśmie 900 MHz.

Na podstawie art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. Nr 86, poz. 504 z 1991 r. Nr 69, poz. 293 i Nr 105, poz. 451, z 1993 r. Nr 7, poz. 34 oraz z 1995 r. Nr 60, poz. 310) zarządza się, co następuje:
1.
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w 1995 r. zostanie przeprowadzony przetarg na wydanie dwóch równorzędnych koncesji i zezwoleń na budowę sieci, przydział częstotliwości i wykonywanie usług cyfrowej radiokomunikacji ruchomej lądowej według standardu GSM w paśmie 900 MHz na zasadach określonych w art. 14, 14a i art. 15-19 ustawy o łączności oraz w wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych.
2.
Zaproszenie do udziału w przetargu następuje poprzez ogłoszenie Ministra Łączności w prasie o zasięgu ogólnokrajowym.
3.
Do przetargu zastosowany zostanie art. 15, z zastrzeżeniem art. 16 ustawy o łączności.
1.
Po przeprowadzonym przetargu na system GSM cyfrowej radiokomunikacji ruchomej lądowej typu komórkowego zostanie w 1996 r. przeprowadzony przetarg na wydanie koncesji na sieć komórkową według standardu europejskiego DCS 1800 z terminem obowiązywania tej koncesji od dnia 1 stycznia 1997 r.
2.
Tryb i warunki przeprowadzenia przetargu na wydanie koncesji na sieć komórkową według standardu europejskiego DCS 1800 określi odrębne zarządzenie Ministra Łączności.
1.
Postępowanie przetargowe zostanie przeprowadzone w trzech fazach: oceny wstępnej, oceny techniczno-ekonomicznej i oceny oferowanej całkowitej wartości opłaty koncesyjnej. Oceny dokonuje Zespół do spraw wprowadzenia w Polsce systemu GSM cyfrowej radiokomunikacji ruchomej lądowej typu komórkowego, powołany decyzją Ministra Łączności nr 26 z dnia 27 lipca 1994 r. wraz z późniejszymi zmianami, zwany dalej "Zespołem", z siedzibą w Zarządzie Krajowym Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej.
2.
Minister Łączności może w miarę potrzeb dokonać zmian lub uzupełnień w składzie Zespołu.
3.
Prezes Zarządu Krajowego Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej zapewni obsługę administracyjną Zespołowi, o którym mowa w ust. 1.
4.
Szczegółowe warunki postępowania przetargowego zostaną podane w dokumentacji przetargu, przyjętej przez Ministra Łączności, oraz w ogłoszeniu, o którym mowa w § 1 ust. 2.
5.
Określony w ogłoszeniu termin złożenia dokumentacji ofertowej nie może być krótszy niż 30 dni od dnia ogłoszenia.
Zespół funkcjonuje na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Ministra Łączności.
1.
W dokumentacji przetargowej należy uwzględnić zobowiązanie Telekomunikacji Polskiej S.A., zwanej dalej "TP S.A.", do równorzędnego traktowania przyszłych operatorów sieci GSM, w szczególności w zakresie dzierżawy zasobów transmisyjnych i połączeń między abonentami sieci TP S.A. i sieci GSM.
2.
Kryteria określone w dokumentacji przetargowej powinny przeciwdziałać monopolizacji rynku telekomunikacyjnego w zakresie telefonii komórkowej.
1.
Warunkiem dopuszczenia oferenta do udziału w przetargu jest:
1)
dokonanie zakupu dokumentacji przetargowej,
2)
wpłacenie wadium przed złożeniem oferty, którego wysokość zostanie określona w warunkach przetargowych,
3)
złożenie oferty w terminie określonym w ogłoszeniu,
4)
zachowanie formy zgodności złożonej oferty z wymaganiami dokumentacji przetargowej,
5)
pozytywna ocena statusu prawnego oferenta,
6)
stwierdzenie, że wspólnicy (akcjonariusze) spółki nie uczestniczą w innych spółkach ubiegających się o udzielenie koncesji i zezwolenia na GSM.
2.
Listę oferentów dopuszczonych do udziału w przetargu ogłasza się w Zarządzie Krajowym Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej oraz przesyła oferentom w terminie określonym w ogłoszeniu.
1.
Uczestnicy postępowania przetargowego przekazują do Zarządu Krajowego Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej, za poświadczeniem odbioru, dokumentację ofertową w zalakowanych opakowaniach.
2.
Prezes Zarządu Krajowego Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej przechowuje zalakowane opakowania z dokumentacją ofertową do chwili otwarcia przez Zespół i zabezpiecza ją w czasie trwania postępowania i po jego zakończeniu.
Jeżeli zgłosi się tylko jeden oferent lub żadna z ofert nie odpowiada wymaganiom określonym w ustawie o łączności, dokumentacji przetargowej oraz w niniejszym zarządzeniu, Zespół składa wniosek Ministrowi Łączności o uznanie przetargu za bezskuteczny oraz o ponowne przeprowadzenie przetargu.
Zespół dokonuje oceny punktowej według kryteriów podanych w dokumentacji przetargowej.
Z wyników przetargu sporządza się protokół, który podpisują członkowie Zespołu.
1.
Protokół postępowania przetargowego powinien zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie czasu i miejsca postępowania przetargowego,
2)
imiona i nazwiska członków Zespołu,
3)
liczbę ofert poddanych kwalifikacji wstępnej,
4)
liczbę oferentów zakwalifikowanych do oceny techniczno-ekonomicznej,
5)
ocenę punktową ofert i liczbę ofert zakwalifikowanych do oceny oferowanej całkowitej wartości opłaty koncesyjnej,
6)
wskazanie dwóch ofert najkorzystniejszych wraz z oceną punktową i uzasadnieniem lub uzasadnienie wniosku o uznanie przetargu za bezskuteczny.
2.
Po zakończeniu postępowania przetargowego protokół przekazuje się Ministrowi Łączności.
3.
Minister Łączności ogłosi wyniki przetargu w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia otrzymania protokołu od Zespołu.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.