Rozdział 2 - Fakturowanie robót budowlano-montażowych. - Tryb i terminy sporządzania (wystawiania) faktur przez przedsiębiorstwa wykonawstwa inwestycyjnego podległe Ministrowi Kolei oraz forma tych faktur.

Monitor Polski

M.P.1953.A-87.1076

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1954 r.

II.

Fakturowanie robót budowlano-montażowych.

§  4.
1.
Podstawą do wystawiania faktur przejściowych za wykonane roboty budowlano-montażowe są protokoły stanu robót, sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 2, ustalające procentowo wartość wykonanych od początku budowy robót w oparciu o tabele scalonych elementów budowy, opracowane oddzielnie dla każdego obiektu na podstawie kosztorysów umownych według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
2. 3
Tabele elementów scalonych do kosztorysów szczegółowych sporządza biuro projektów. Inwestor bezpośredni składa ją do banku finansującego budowę w jednym egzemplarzu jednocześnie z kosztorysem szczegółowym. W razie zmiany w toku robót zakresu rzeczowego ewentualne zmiany tabeli elementów scalonych wykonuje inwestor bezpośredni w porozumieniu z przedsiębiorstwem wykonawczym.
3.
Ustalenia w protokole wartości wykonanych robót dokonuje się w zasadzie metodą szacunkową. W stosunku do robót, które zostały już obmierzone i obliczone w ramach odbioru częściowego, do protokołu należy przyjąć stan tych robót na podstawie wyników odbioru częściowego.
§  5.
Kierownik robót generalnego wykonawcy w porozumieniu z przedstawicielem zamawiającego oraz z kierownikiem robót podwykonawcy ustala dla każdego obiektu dwa dni w miesiącu jako terminy stwierdzania stanu robót wykonywanych przez generalnego wykonawcę i podwykonawców oraz sporządzenia protokołu.
§  6.
1.
Protokół stanu robót oddzielnie dla każdego obiektu sporządza generalny wykonawca i podwykonawca.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, sporządza generalny wykonawca w pięciu egzemplarzach, z których dwa otrzymuje inwestor, jeden przeznaczony jest jako załącznik do faktury i do żądania zapłaty generalnego wykonawcy, a dwa pozostają do wewnętrznego użytku generalnego wykonawcy.
3.
Protokół stanu robót obejmujący roboty wykonane przez podwykonawcę sporządza się w 8 egzemplarzach, z których pięć otrzymuje generalny wykonawca, jeden przeznaczony jest jako załącznik do faktury i żądania zapłaty podwykonawcy, a dwa pozostają do wewnętrznego użytku podwykonawcy.
§  7.
1.
Protokół stanu robót obejmujący roboty wykonane przez generalnego wykonawcę podpisują przedstawiciele generalnego wykonawcy i inwestora.
2.
Protokół stanu robót obejmujący roboty wykonane przez podwykonawcę podpisują przedstawiciele podwykonawcy, generalnego wykonawcy i inwestora. W razie niedojścia do porozumienia generalnego wykonawcy, podwykonawcy i inwestora decyzję co do stanu robót wydaje jednostka nadrzędna inwestora w porozumieniu z jednostką nadrzędną wykonawcy.
3.
Protokół stanu robót podwykonawcy stanowi podstawę do rozliczeń pomiędzy podwykonawcą a generalnym wykonawcą, jak również pomiędzy generalnym wykonawcą a inwestorem. Generalny wykonawca obejmuje wystawioną fakturą również wartość robót wykonywanych przez podwykonawców, dołączając do faktury protokoły stanu robót wykonanych przez podwykonawców.
4.
W przypadku niestawienia się przedstawiciela inwestora w ustalonym terminie protokół stanu robót może być sporządzony bez udziału przedstawiciela inwestora z dokonaniem odpowiedniej wzmianki w protokole.
5.
Ustalenia zawarte w protokole sporządzonym w sposób określony w ust. 4 stanowią podstawę do wystawiania faktur przejściowych.
§  8.
Faktury przejściowe należy wystawiać według załączonego wzoru (załącznik nr 4) oddzielnie na każdą budowę (obiekt) dwa razy w miesiącu w terminach ustalonych w załączniku nr 1.
§  9.
Faktury przejściowe wystawiane na każdy obiekt oddzielnie przez generalnego wykonawcę na podstawie protokołu stanu robót obejmują roboty wykonane przez generalnego wykonawcę i podwykonawców.
§  10.
Generalny wykonawca wystawia faktury na zamawiającego, a podwykonawca na generalnego wykonawcę.
§  11.
1.
W dniu wystawienia faktury przejściowej wykonawca przesyła listem poleconym zamawiającemu (którym jest dla podwykonawcy generalny wykonawca, a dla generalnego wykonawcy - inwestor):
1)
oryginał i kopię faktury;
2)
jeden egzemplarz protokołu stanu robót wykonanych własnymi siłami oraz
3)
jeżeli wystawiającym jest generalny wykonawca - po jednym egzemplarzu protokołów stanu robót podwykonawców.
2.
Najpóźniej następnego dnia roboczego po wystawieniu faktury przejściowej wykonawca obowiązany jest wystawić i złożyć w banku finansującym żądanie zapłaty do którego dołącza:
1)
dwie kopie faktury;
2)
jeden egzemplarz protokołu stanu robót wykonanych przez wykonawcę oraz
3)
jeżeli zamawiającym jest generalny wykonawca - po jednym egzemplarzu protokołów stanu robót podwykonawców.
§  12.
Faktury przejściowe mogą być wystawiane wyłącznie do wysokości 95% sumy umownego kosztorysu uproszczonego.
§  13.
1.
Faktury końcowe należy wystawiać według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia, w oparciu o wykonawczą tabelę scalonych elementów (załącznik nr 6), która stanowi integralną część tej faktury.
2.
Faktury końcowe należy sporządzać w 5 egzemplarzach. Ze sporządzonych pięciu egzemplarzy faktury końcowej wykonawca przesyła zamawiającemu oryginał i jedną kopię wraz z załącznikami wymienionymi w § 77 "Tymczasowych warunków umownych", stanowiących załącznik nr 7 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 stycznia 1952 r. w sprawie zasad i trybu zawierania umów o wykonanie robót budowlano-montażowych objętych planem inwestycyjnym (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-5, poz. 53, Nr A-20, poz. 246, Nr A-89, poz. 1383 oraz z 1953 r. Nr A-42, poz. 505).
3.
Faktury końcowe należy sporządzić w ciągu 6 tygodni od dnia zakończenia robót.
4. 4
Za roboty budowlane i montażowe wykonywana w ramach jednego miesiąca kalendarzowego, których wartość kosztorysowa nie przekracza 15.000 zł, mogą być wystawiane faktury wykonawców w terminach przewidzianych w załączniku do niniejszego zarządzenia, z zaniechaniem wystawiania faktur przejściowych za roboty wykonywane w pierwszej połowie miesiąca.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 9 lutego 1955 r. (M.P.55.33.316) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1954 r.
4 § 13 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 9 lutego 1955 r. (M.P.55.33.316) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1954 r.