Część 3 - KONTROLA DEWIZOWA - Tryb i organizacja pracy inspektoratów kontrolno-rewizyjnych w zakresie kontroli i rewizji finansowej.

Monitor Polski

M.P.1962.26.108

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1962 r.

CZĘŚĆ  III.

KONTROLA DEWIZOWA

§  56.
Kontrolę dewizową, przewidzianą w art. 32 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) wykonują komisarze dewizowi w Ministerstwie Finansów, a w poszczególnych przypadkach - na zlecenie Głównego Komisarza Dewizowego inspektorzy wojewódzkich inspektoratów, upoważnieni do przeprowadzania kontroli dewizowej w jednostkach uspołecznionych.
§  57.
1.
Zlecenie przeprowadzenia kontroli dewizowej, o którym mowa w § 56, Główny Komisarz Dewizowy kieruje do wojewódzkiego inspektoratu, właściwego terenowo ze względu na siedzibę jednostki uspołecznionej, podlegającej kontroli dewizowej.
2.
W razie zaistnienia potrzeby przeprowadzenia kontroli dewizowej przez upoważnionego inspektora na terenie innego inspektoratu - Główny Komisarz Dewizowy, zlecając przeprowadzenie takiej kontroli, zawiadamia o tym kierownika właściwego terytorialnie wojewódzkiego inspektoratu.
§  58.
1.
Inspektorzy wojewódzkich inspektoratów upoważnieni do przeprowadzania kontroli dewizowych (§ 56), wykonują te kontrole w zakresie ustalonym w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 1953 r. w sprawie zakresu funkcji i trybu powoływania komisarzy dewizowych (Monitor Polski Nr A-82, poz. 972).
2.
Inspektorzy, o których mowa w ust. 1, wykonują kontrole dewizowe w trybie określonym w instrukcji Ministra Finansów z dnia 1 lutego 1954 r. w sprawie trybu wykonywania kontroli przez komisarzy dewizowych, sprawozdawczości, postępowania pokontrolnego oraz zasad współpracy komisarzy dewizowych z innymi organami kontroli i władzami (Monitor Polski Nr A-19, poz. 343), z tym że przy opracowywaniu planu kontroli dewizowej i protokołów tej kontroli, jak również przy prowadzeniu księgi kontroli stosuje się formularze druków, ustalone niniejszym zarządzeniem.