Taryfa radiofoniczna.

Monitor Polski

M.P.1949.A-1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania - w sprawie taryfy radiofonicznej.

Na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 24 września 1947 r. o ustaleniu cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd (Dz. U. R. P. Nr. 61, poz. 337) oraz art. 3 dekretu z dnia 11 kwietnia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 147) zarządzam, co następuje:
1.
Taryfę radiofoniczną ustala się w brzmieniu według załącznika do niniejszego zarządzenia.
2.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r. Równocześnie przestają obowiązywać wszelkie dotychczas ogłoszone stawki opłat radiofonicznych, zwolnienia od tych opłat oraz ulgi nieprzewidziane w nowej taryfie.

ZAŁĄCZNIK 

TARYFA RADIOFONICZNA.

Obowiązuje od 1 stycznia 1949 r.
Nrpoz.Wyszczególnienie opłatMiesięczna opłata w złotych
1.I.Opłaty abonamentowe normalne.
Za prawo posiadania radiofonicznych urządzeń odbiorczych, zainstalowanych w lokalach mieszkalnych (obiektach ruchomych):
a) za każdy radioodbiornik z lampami katodowymi550.-
b) za każdy punkt odbiorczy odprowadzony z innego mieszkania250.-
c) za każdy radioodbiornik bez lamp katodowych (detektor)250.-
d) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła lub z terenowego zbiorowego urządzenia radiowego pobierający moc do 0,5 W oraz za każdy głośnik wszelkiej mocy, zasilany z lokalnego zbiorowego urządzenia radiowego250.-
e) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła, pobierający moc powyżej 0,5 W, lecz nie więcej niż 5 W600.-
f) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła, pobierający moc powyżej 5 W - opłata pobierana będzie według indywidualnej umowy w zależności od rodzaju urządzenia.
2.Za prawo posiadania radiofonicznych urządzeń odbiorczych, zainstalowanych w pomieszczeniach użytkowych (obiektach ruchomych) instytucyj, zakładów i przedsiębiorstw (biura, warsztaty, magazyny, sklepy, lokale i tereny rozrywkowe, gastronomiczne, restauracje, cukiernie i t. p.) oraz w innych miejscach niż wymienionych w poz. 1:
a) za każdy radioodbiornik z lampami katodowymi1000.-
b) za każdy punkt odbiorczy odprowadzony z innego pomieszczenia500.-
c) za każdy radioodbiornik bez lamp katodowych (detektor)500.-
d) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła lub z terenowego zbiorowego urządzenia radiowego pobierający moc do 0,5 W oraz za każdy głośnik wszelkiej mocy, zasilany z lokalnego zbiorowego urządzenia radiowego500.-
e) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła, pobierający moc powyżej 0,5 W, lecz nie więcej niż 5 W.1000.-
f) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła, pobierający moc powyżej 5 W - opłata pobierana będzie według indywidualnej umowy w zależności od rodzaju urządzenia.
II.Opłaty abonamentowe ulgowe.
3.Z abonamentu ulgowego korzystają osoby i instytucje podane w pp. 4 i 5 na warunkach wskazanych w tych punktach. Opłaty wynoszą:
a) za każdy radioodbiornik z lampami katodowymi250.-
b) za każdy punkt odbiorczy odprowadzony z innego mieszkania lub też pomieszczenia80.-
c) za każdy radioodbiornik bez lamp katodowych (detektor)100.-
d) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła lub z terenowego zbiorowego urządzenia radiowego, pobierający moc do 0,5 W, oraz za każdy głośnik wszelkiej mocy, zasilany z lokalnego zbiorowego urządzenia radiowego80.-
e) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła, pobierający moc powyżej 0,5 W, lecz nie więcej niż 5 W200.-
f) za każdy głośnik zasilany z radiowęzła, pobierający moc powyżej 5 W - opłata pobierana będzie według indywidualnej umowy w zależności od rodzaju urządzenia.
4.Z abonamentu ulgowego za prawo posiadania radiofonicznych urządzeń odbiorczych, zainstalowanych w lokalach mieszkalnych (obiektach ruchomych) korzystają:
a) pracownicy państwowi i samorządowi,
b) pozostający w stosunku najmu pracy, jeżeli jest to główna podstawa ich utrzymania,
c) posiadacze gospodarstw rolnych o podstawie opodatkowania nieprzekraczającej równowartości 100 kwintali żyta w stosunku rocznym,
d) wojskowi w służbie czynnej,
e) osoby pobierające zaopatrzenie emerytalne,
f) zwyczajni słuchacze szkół wyższych w wieku do lat 30-tu.
Osoby wymienione w p. 4 nie korzystają z abonamentu ulgowego, jeżeli są one płatnikami podatku obrotowego.
5.Z abonamentu ulgowego korzystają ponadto:
a) szpitale państwowe, samorządowe i społeczne, zakłady naukowe, wychowawcze, dobroczynne i opiekuńcze, za prawo posiadania radiofonicznych urządzeń odbiorczych w ogólnych pomieszczeniach (obiektach ruchomych) użytkowych,
b) Świetlice instytucyj, zakładów i przedsiębiorstw państwowych, samorządowych, spółdzielczych, świetlice Wojska Polskiego, Milicji Obywatelskiej, stowarzyszeń, związków zawodowych, kulturalno-oświatowych, sportowych, politycznych oraz świetlice fabryk i przedsiębiorstw prywatnych.
6.Za każdy punkt odbiorczy na słuchawki, zasilany z radiowęzła lub lokalnego zbiorowego urządzenia radiowego, zainstalowany w szpitalach państwowych, samorządowych lub społecznych, pobiera się opłatę40.-
7.Od opłat abonamentowych mogą być zwolnieni inwalidzi wojenni i inwalidzi wojskowi, jeżeli oprócz zaopatrzenia, pobieranego z funduszów publicznych, nie posiadają innych źródeł utrzymania, tudzież osoby ociemniałe, jeżeli wykażą się świadectwem ubóstwa.
III.Opłaty rejestracyjne za wydanie zezwolenia radiofonicznego.
8.Opłata rejestracyjna jest pobierana jednorazowo przy wydaniu zezwolenia radiofonicznego w wysokości jednomiesięcznego abonamentu danej kategorii.
9.Głośniki przyłączone do radiowęzłów i zbiorowych urządzeń radiowych nie podlegają opłacie rejestracyjnej.
IV.Opłaty za założenie punktu odbiorczego radiofonii przewodowej.
10.Opłaty za założenie punktu odbiorczego (doprowadzenie i głośnik lub słuchawki) pobiera się w wysokości kosztów własnych Polskiego Radia.
V.Opłaty za zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw radiotechnicznych.
11.Opłaty za wydawanie przedsiębiorstwom radiotechnicznym zezwoleń na wytwarzanie, naprawę lub sprzedaż sprzętu radiotechnicznego wynoszą:rocznie w złotych
a) dla wytwórni sprzętu radiotechnicznego oraz dla warsztatów trudniących się naprawą sprzętu6000.-
b) dla przedsiębiorstw i sklepów zajmujących się sprzedażą radiosprzętu12000.-
Opłaty te pobierane są z góry za cały rok kalendarzowy; gdy jednak zezwolenie wydaje się dopiero w drugim półroczu kalendarzowym - pobiera się połowę tych opłat.
VI.Różne postanowienia taryfowe.
12.Opłaty radiofoniczne pobiera się z góry. Jeżeli zezwolenia udzielono najdalej do dnia 15-go włącznie, opłatę pobiera się za cały ten miesiąc. Jeżeli zezwolenie zostało udzielone po dniu 15-tym miesiąca, opłatę pobiera się poczynając od dnia 1-go następnego miesiąca.

Zasady te stosuje się również w wypadkach zgłoszenia zmian w urządzeniach radioodbiorczych, które powodują zmianę wysokości opłat radiofonicznych.

Nadpłacone sumy zalicza się na poczet abonamentu za dalsze miesiące.

13.Zezwolenie na prawo posiadania radiofonicznych urządzeń odbiorczych, zainstalowanych w lokalach mieszkalnych (obiektach ruchomych) wydaje się lokatorowi głównemu lub sublokatorowi.

Lokator główny lub sublokator zasadniczo uprawniony do korzystania z ulg - nie może korzystać z abonamentu ulgowego, jeżeli wspólnie z nim zamieszkuje osoba, będąca płatnikiem podatku obrotowego.

14.Stosowanie jakichkolwiek ulg nieprzewidzianych w niniejszej taryfie jest niedozwolone.