Rozdział 4 - Warunki wymiany osobowej - Tadżykistan-Polska. Program współpracy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Tadżykistanu w dziedzinie kultury, nauki, szkolnictwa wyższego i oświaty na lata 2009-2011. Duszanbe.2009.11.04.

Monitor Polski

M.P.2010.18.189

Akt utracił moc
Wersja od: 4 listopada 2009 r.

IV.

Warunki wymiany osobowej

Wymiana osobowa będzie się odbywała w ramach: studiów doktoranckich, studiów wyższych, odbywania staży naukowych, kierowania nauczycieli akademickich - specjalistów w dziedzinie nauczania języka polskiego i literatury, nauczycieli języka polskiego, kierowania nauczycieli akademickich - specjalistów w dziedzinie nauczania języka tadżyckiego i literatury, nauczycieli języka tadżyckiego, jak również wizyt krótkoterminowych.

Osobom uczestniczącym w wymianie na podstawie artykułów 13 i 14 Programu:

Strona przyjmująca zapewni:

bezpłatną naukę w publicznych szkołach wyższych oraz jednostkach uprawnionych do prowadzenia studiów doktoranckich;

otrzymanie informacji o przyjęciu kandydatów na studia w terminie do końca czerwca danego roku.

Strona wysyłająca zapewni:

wypłatę świadczeń stypendialnych na pokrycie kosztów utrzymania;

wysłanie informacji o kandydatach i wybranych przez nich kierunkach do dnia 31 marca danego roku.

Nauczycielom i nauczycielom akademickim - specjalistom w dziedzinie języka polskiego i literatury, kierowanym na podstawie artykułu 15 Programu do pracy

w szkołach i szkołach wyższych Republiki Tadżykistanu, Strona tadżycka zapewni:

miesięczne wynagrodzenie (również za czas urlopu);

w przypadkach nagłych zachorowań i nieszczęśliwych wypadków niezbędną opiekę lekarską;

bezpłatne zakwaterowanie;

pomoc przy dokonywaniu niezbędnych formalności związanych z wjazdem, pobytem i zatrudnieniem (bezpłatne: wielokrotna wiza roczna i zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony);

Strona tadżycka zapewni osobom, o których mowa w ust. 1 możliwość wykonywania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Strona polska pokrywa koszty podróży nauczycieli i nauczycieli akademickich -specjalistów nauczania języka polskiego i literatury z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia i z powrotem. Dokumenty zainteresowanych zostaną przekazane drogą dyplomatyczną.

Nauczycielom i nauczycielom akademickim - specjalistom w dziedzinie nauczania języka tadżyckiego i literatury kierowanym na podstawie artykułu 16 Programu do pracy w szkołach i szkołach wyższych Rzeczypospolitej Polskiej Strona polska zapewni:

miesięczne wynagrodzenie (również za czas urlopu);

w przypadkach nagłych zachorowań i nieszczęśliwych wypadków niezbędną opiekę lekarską;

bezpłatne zakwaterowanie;

pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z wjazdem, pobytem i zatrudnieniem (bezpłatna wielokrotna roczna wiza i zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony);

Strona polska zapewni osobom, o których mowa w ust. 1 możliwość wykonywania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Strona tadżycka pokrywa koszty podróży nauczycieli i nauczycieli akademickich - specjalistów w dziedzinie nauczania języka tadżyckiego i literatury z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia i z powrotem. Dokumenty zainteresowanych przekazane zostaną drogą dyplomatyczną.

Osoby, które podjęły naukę na studiach wyższych, studiach doktoranckich oraz stażach przed wejściem w życie niniejszego Programu będą kontynuowały naukę do jej zakończenia na dotychczasowych warunkach.