Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony.

Monitor Polski

M.P.1973.25.152

Akt utracił moc
Wersja od: 26 czerwca 1978 r.

UCHWAŁA Nr 112
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1973 r.
w sprawie szkolenia ludności w zakresie powszechnej samoobrony.

Na podstawie art. 160 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1967 r. Nr 44, poz. 220 i z 1972 r. Nr 53, poz. 342) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Szkolenie ludności w zakresie powszechnej samoobrony, zwane dalej "szkoleniem obronnym", polega na:
1)
szkoleniu podstawowym,
2)
uczestniczeniu w ćwiczeniach praktycznych.
2.
Szkolenie obronne ma na celu przygotowanie obywateli do samoobrony przed środkami masowego rażenia w warunkach indywidualnego i zespołowego działania.
1.
Szkolenie podstawowe organizuje się i prowadzi w zakładach pracy oraz w miejscu zamieszkania obywateli.
2.
Szkolenie podstawowe prowadzi się w formie zajęć zorganizowanych.
Szkolenie podstawowe organizują:
1)
dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy - kierownicy tych zakładów,
2) 1
dla osób nie zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy - terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
Ćwiczenia praktyczne organizuje się dla wszystkich lub części obywateli określonego rejonu w miejscu zamieszkania lub w zakładach pracy, stosownie do zarządzenia przewodniczącego wojewódzkiego komitetu obrony.
1.
Obywatele są obowiązani uczestniczyć:
1)
w szkoleniu podstawowym w wymiarze do 30 godzin - w okresie pięciu lat,
2)
w ćwiczeniach praktycznych - jednorazowo do 12 godzin - raz na dwa lata.
2.
Osoby zatrudnione w uspołecznionych zakładach pracy odbywają szkolenie obronne w czasie wolnym od pracy. W uzasadnionych wypadkach szkolenie obronne może odbywać się także w czasie pracy, stosownie do decyzji kierownika zakładu pracy, jeżeli nie zakłóci to normalnej działalności zakładu. W razie odbywania szkolenia obronnego w czasie pracy pracownikom przysługuje prawo do wynagrodzenia, tak jak gdyby w tym czasie wykonywali pracę.
3.
W razie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa i w czasie wojny szkolenie podstawowe może być prowadzone w wymiarze do 50 godzin, a ćwiczenia praktyczne w wymiarze do 24 godzin - w okresach wymienionych w ust. 1.
1.
Szkolenie podstawowe prowadzą instruktorzy powszechnej samoobrony.
2.
Pracowników skierowanych na kursy szkoleniowe instruktorów powszechnej samoobrony, zatrudnionych w w zakładach pracy, zwalnia się na czas trwania kursu od obowiązków służbowych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia według zasad przewidzianych dla obliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
3. 3
Instruktorzy powszechnej samoobrony zatrudnieni w zakładach pracy lub inne osoby upoważnione przez terenowe organy administracji państwowej mogą prowadzić szkolenie podstawowe w czasie godzin pracy w wymiarze do 6 godzin tygodniowo, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
4. 4
Instruktorom powszechnej samoobrony przysługuje wynagrodzenie za prowadzenie szkolenia ludności na zasadach określonych w przepisach w sprawie finansowania szkolenia obronnego i świadczeń przysługujących uczestnikom tego szkolenia.
1.
Od obowiązku udziału w szkoleniu obronnym zwalnia się:
1)
osoby, które ukończyły sześćdziesiąt lat życia,
2)
osoby zaliczone do I lub II grupy inwalidów oraz inne osoby ułomne lub niezdolne ze względu na stan zdrowia do udziału w zorganizowanych zajęciach,
3)
kobiety od trzeciego miesiąca ciąży oraz w ciągu sześciu miesięcy po odbyciu porodu,
4)
kobiety i inne osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat ośmiu albo nad wspólnie z nimi zamieszkałymi osobami zaliczonymi do I grupy inwalidów, nieporadnymi lub obłożnie chorymi,
5)
osoby pobierające naukę lub odbywające studia w szkołach wszystkich typów - w systemie wieczorowym lub zaocznym.
2.
Uczniowie (słuchacze) szkół dziennych oraz studenci szkół wyższych odbywają szkolenie (przysposobienie) obronne na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
1.
Osobom, które ukończyły szkolenie podstawowe, organizatorzy tego szkolenia (§ 3) wydają zaświadczenia stwierdzające spełnienie obowiązku, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.
2.
Osobom, które tylko częściowo odbyły szkolenie podstawowe z powodu zmiany miejsca pracy lub miejsca zamieszkania albo z powodów określonych w § 7 ust. 1 pkt 3-5, wydaje się na ich żądanie zaświadczenie stwierdzające liczbę odbytych godzin szkolenia.
1.
Wydatki państwowych i spółdzielczych jednostek organizacyjnych związane z organizacją i prowadzeniem szkolenia obronnego podlegają finansowaniu na zasadach przewidzianych dla finansowania wydatków obrony cywilnej.
2.
Wydatki organizacji społecznych związane z organizacją i prowadzeniem szkolenia obronnego są finansowane ze środków własnych, które w razie potrzeby mogą być uzupełnione dotacją budżetową.
Uchwała, z zastrzeżeniem wynikającym z § 6, nie dotyczy żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek przewidzianych do militaryzacji lub do formacji samoobrony.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom, kierownikom urzędów centralnych, terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz centralnym organom związków spółdzielni i organizacji społecznych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
3 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
4 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.
5 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 74 z dnia 12 czerwca 1978 r. (M.P.78.21.72) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 czerwca 1978 r.