Rozdział 2 - Egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego - Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych i egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego.

Monitor Polski

M.P.1994.36.315

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  2

Egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego

§  3.
Przedmiotem egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego są zagadnienia określone w § 1 ust. 2.
§  4.
Prezes Urzędu Patentowego ustala listę członków Komisji Egzaminacyjnej z osób rekomendowanych przez Urząd Patentowy i przez samorząd.
§  5.
1.
Komisja Egzaminacyjna powoływana jest każdorazowo przez Prezesa Urzędu Patentowego spośród członków umieszczonych na liście, o której mowa w § 4.
2.
W skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczący i trzej członkowie powołani spośród członków rekomendowanych przez Urząd Patentowy oraz trzej członkowie powołani spośród członków rekomendowanych przez samorząd.
§  6.
Do egzaminu na rzecznika patentowego dopuszcza się kandydatów, którzy złożyli o to wniosek co najmniej na 1 miesiąc przed terminem egzaminu, uiścili opłatę za egzamin oraz spełniają wymagania, o których mowa w art. 6 pkt 1-5 ustawy o rzecznikach patentowych.
§  7.
Egzamin na rzecznika patentowego składa się z egzaminu pisemnego i ustnego.
§  8.
1.
Egzamin pisemny obejmuje:
1)
opracowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku lub wzoru użytkowego,
2)
opracowanie pisma procesowego lub ekspertyzy stanu faktycznego z zakresu ochrony własności przemysłowej.
2.
Tematy zadań egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1, a także materiały, na których podstawie mają być wykonane zadania egzaminacyjne, przygotowuje każdorazowo Komisja Egzaminacyjna.
3.
Komisja Egzaminacyjna określa łączny czas trwania egzaminu pisemnego, który nie może być jednak krótszy niż 6 godzin.
4.
Podczas egzaminu pisemnego kandydat ma prawo korzystać z krajowych i zagranicznych przepisów prawnych oraz słowników.
§  9.
Komisja Egzaminacyjna dopuszcza kandydata na rzecznika patentowego do egzaminu ustnego na podstawie co najmniej dostatecznej oceny wszystkich zadań egzaminacyjnych, o których mowa w § 8 ust. 1.
§  10.
Egzamin ustny obejmuje:
1)
odpowiedzi na pytania zadane przez Komisję Egzaminacyjną,
2)
publiczną prezentację wybranego przez Komisję Egzaminacyjną tematu z zakresu ochrony własności przemysłowej spośród trzech tematów przygotowanych przez kandydata na rzecznika patentowego.
§  11.
1.
Po przeprowadzeniu egzaminu ustnego kandydata na rzecznika patentowego Komisja Egzaminacyjna podejmuje na posiedzeniu zamkniętym uchwałę o wynikach tego egzaminu oraz w sprawie końcowego wyniku egzaminu na rzecznika patentowego.
2.
Dla określenia pozytywnego końcowego wyniku egzaminu na rzecznika patentowego nie stosuje się skali ocen.
3.
Uchwała, o której mowa w ust. 1, zapada zwykłą większością głosów.
§  12.
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej ogłasza publicznie końcowy wynik egzaminu na rzecznika patentowego.
§  13.
Z przebiegu egzaminu na rzecznika patentowego sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie Komisji Egzaminacyjnej biorący udział w egzaminie.
§  14.
O terminie egzaminu na rzecznika patentowego i wysokości opłaty, o której mowa w § 15, Urząd Patentowy ogłasza w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" z wyprzedzeniem kwartalnym.
§  15.
1.
Za przeprowadzenie egzaminu na rzecznika patentowego pobierana jest z góry opłata ustalona w dniu określenia terminu egzaminu, w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego ostatnio przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów emerytalnych.
2. 1
Opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zaokrągleniu do 1 zł w górę.
3.
Opłatę, o której mowa w ust. 1, uiszcza się na rachunek Urzędu Patentowego gotówką, przelewem lub przekazem pocztowym. Opłata ta stanowi dochód budżetu państwa.
1 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 listopada 1994 r. (M.P.94.62.554) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.