Rozdział 1 - Szkolenie i praktyka rzeczników patentowych - Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych i egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego.

Monitor Polski

M.P.1994.36.315

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  1

Szkolenie i praktyka rzeczników patentowych

§  1.
1.
Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych składa się z części teoretycznej i części praktycznej.
2.
Część teoretyczna szkolenia, o którym mowa w ust. 1, obejmuje nie mniej niż 150 godzin wykładów dotyczących zagadnień związanych z ochroną własności przemysłowej, a w szczególności: ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, znaków towarowych i topografii układów scalonych, techniki sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej podlegających ochronie, obrotu prawami wyłącznymi, informacji i polityki patentowej, konwencji międzynarodowych i prawa własności przemysłowej wybranych krajów, zwalczania nieuczciwej konkurencji, zasad postępowania przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem Patentowym", zasad postępowania sądowego i administracyjnego, ekonomicznych problemów ochrony własności przemysłowej, organizacji i zasad wykonywania zawodu rzecznika patentowego.
3.
Część praktyczna szkolenia, o którym mowa w ust. 1, obejmuje nie mniej niż 50 godzin ćwiczeń w zakresie sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej i klasyfikacji patentowej, opracowywania pism procesowych i umów w zakresie ochrony własności przemysłowej, a także prace kontrolne oraz miesięczny cykl zajęć w Urzędzie Patentowym.
4.
Szkolenie kandydatów na rzeczników patentowych prowadzone jest w oparciu o szczegółowy program i materiały szkoleniowe, opracowane zgodnie z ust. 1-3 i przyjęte przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych oraz zaakceptowane przez Prezesa Urzędu Patentowego.
5.
Przebieg szkolenia kandydatów na rzeczników patentowych, wyniki zaliczeń przedmiotów teoretycznych, ćwiczeń i prac kontrolnych, a także stwierdzenie odbycia praktyki, o której mowa w § 2, oraz jej ocena powinny być udokumentowane i odnotowane w indeksach kandydatów na rzeczników patentowych.
§  2.
1.
Praktyka w zakresie ochrony własności przemysłowej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1993 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 10, poz. 46), prowadzona jest w formie aplikacji nadzorowanej przez opiekuna - rzecznika patentowego, akceptowanego przez Polską Izbę Rzeczników Patentowych, zwaną dalej "samorządem".
2.
Praktyka, o której mowa w ust. 1, trwa nie krócej niż 2 lata i może być odbywana równolegle ze szkoleniem, o którym mowa w § 1 ust. 1-3.
3.
Trzyletnia praca w Urzędzie Patentowym na stanowisku związanym z badaniem zdolności ochronnej zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowej traktowana jest na równi z praktyką, o której mowa w ust. 1 i 2.