§ 7. - Szczegółowy sposób przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasady prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz tryb postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

Monitor Polski

M.P.1994.27.224

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1994 r.
§  7.
1.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie może zawrzeć z klientem umowę dotyczącą odraczania zapłaty z tytułu zawieranych transakcji, na okres nie dłuższy jednak niż do określonego regulaminem giełdy dnia finansowego rozliczenia sesji, na której transakcja została zawarta, między członkami giełdy, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, musi zawierać postanowienia zabezpieczające w sposób dostateczny interesy podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie w przypadku niewywiązania się klienta z przyjętych zobowiązań oraz postanowienie, że w przypadku jednorazowego niedotrzymania przez klienta warunków umowy dotyczących terminu zapłaty podmiot odstąpi od umowy i przez okres najbliższego roku nie będzie zawarta nowa umowa zawierająca taki tryb zapłaty.
3.
Przy składaniu zlecenia na warunkach określonych w ust. 1 klient obowiązany jest posiadać na rachunku pieniężnym środki w wysokości co najmniej 30% wartości zlecenia. Warunek ten dotyczy wszystkich zleceń kupna klienta.
4.
Do chwili udokumentowania pełnej zapłaty z tytułu zawartej transakcji kupna podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie nie może przyjąć zlecenia sprzedaży papierów nabytych na zasadach określonych w ust. 1-3. Jeżeli jednocześnie dokonano sprzedaży praw z papierów wartościowych i nastąpi pokrycie różnicy między wartością zlecenia, niniejszego ustępu nie stosuje się.