§ 19. - Szczegółowy sposób przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasady prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz tryb postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

Monitor Polski

M.P.1994.27.224

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1994 r.
§  19.
1.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, prowadzący rachunek papierów wartościowych, na którym zarejestrowane zostały papiery wartościowe obciążone zastawem, wystawia imienne świadectwo depozytowe dla zastawcy, które powinno zawierać informację o obciążeniu papierów wartościowych i wysokości wierzytelności zabezpieczonej zastawem.
2.
Pożytki papierów wartościowych obciążonych zastawem, w szczególności takie, jak dywidendy lub odsetki, które przekazywane są podmiotowi prowadzącemu przedsiębiorstwo maklerskie, prowadzącemu rachunek, na którym znajdują się papiery wartościowe obciążone zastawem - w braku odmiennych postanowień umowy zastawu - wypłacane są przez ten podmiot zastawnikowi w sposób przez niego określony. W zakresie obowiązku zastawnika określonego w art. 319 Kodeksu cywilnego podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie może, na mocy pełnomocnictwa udzielonego przez zastawnika, dokonać rozliczenia wobec zastawcy z pobranych pożytków.
3.
W przypadku gdy dłużnik z papierów wartościowych obciążonych zastawem przekazuje podmiotowi prowadzącemu przedsiębiorstwo maklerskie, o którym mowa w ust. 2, świadczenie pieniężne, do którego jest zobowiązany z papierów wartościowych obciążonych zastawem, podmiot ten blokuje otrzymane środki pieniężne na rachunku zastawcy. Środki pieniężne blokowane są do czasu wykonania uprawnień przysługujących zastawcy lub zastawnikowi. Środki pieniężne pochodzące ze spełnienia świadczenia przez dłużnika mogą być wypłacone wyłącznie do rąk zastawcy i zastawnika łącznie, lub na żądanie jednego z nich powinny zostać złożone do depozytu sądowego.