Rozdział 4 - Znaki marynarki wojennej - Szczegółowe zasady używania znaków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustalenie innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.1996.14.178

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 2005 r.

Rozdział  4

Znaki marynarki wojennej

§  11.
Oprócz znaków marynarki wojennej, określonych w ustawie, ustala się następujące znaki używane w marynarce wojennej:
1) 2
(uchylony);
2)
banderę pomocniczych jednostek pływających marynarki wojennej;
3)
flagę lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej;
4)
flagi:
a-c) 3
(uchylone),
d)
dowódcy Marynarki Wojennej,
e)
admirała,
f)
wiceadmirała,
g)
kontradmirała,
h)
generała;
5)
proporczyki:
a)
szefa Sztabu Marynarki Wojennej,
b)
dowódcy flotylli,
c)
dowódcy dywizjonu,
d)
dowódcy grupy.
§  12.
1.
Banderę wojenną podnoszą okręty Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Listę okrętów marynarki wojennej uprawnionych do podnoszenia bandery wojennej oraz daty pierwszego podniesienia i ostatniego opuszczenia bandery wojennej ustala dowódca Marynarki Wojennej.
§  13. 4
(uchylony).
§  14.
1.
Jednostki pływające, nie uprawnione do używania bandery wojennej, podnoszą w jej miejsce banderę pomocniczych jednostek pływających.
2.
Banderą pomocniczych jednostek pływających jest prostokątny płat tkaniny barwy niebieskiej. W górnym rogu płata, przy liku przydrzewcowym, jest umieszczony wizerunek bandery wojennej. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 3:5. Stosunek szerokości wizerunku bandery wojennej do szerokości płata wynosi 1:2.
3.
Listę pomocniczych jednostek pływających ustala dowódca Marynarki Wojennej.
4.
Wzór bandery pomocniczych jednostek pływających określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  15.
1.
Bandera podnoszona po raz pierwszy na okręcie bądź innej jednostce pływającej może być ufundowana za zgodą dowódcy Marynarki Wojennej.
2.
Na obszyciu liku przydrzewcowego bandery, o której mowa w ust. 1, umieszcza się nazwę okrętu lub pomocniczej jednostki pływającej marynarki wojennej oraz datę pierwszego podniesienia bandery.
3.
Bandery, o której mowa w ust. 1, używa się do ostatniego podniesienia bandery. Po ostatnim jej opuszczeniu na obszyciu liku przydrzewcowego umieszcza się datę ostatniego opuszczenia i przekazuje do Muzeum Marynarki Wojennej. Tryb przekazywania bander do muzeum ustala dowódca Marynarki Wojennej.
§  16.
Proporzec marynarki wojennej podnosi się na okrętach wojennych.
§  17.
Znak dowódcy okrętu podnosi się na okręcie lub pomocniczej jednostce pływającej marynarki wojennej, będącej w kampanii i dowodzonej przez oficera Marynarki Wojennej.
§  18.
1.
Flagą lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej jest flaga lotnisk (lądowisk) wojskowych z kotwicą koloru białego, przeplecioną liną kotwiczną zwiniętą w kształcie litery "S", umieszczoną na czerwonym pasie pod szachownicą.
2.
Stosunek wysokości kotwicy do szerokości flagi wynosi 2:5.
3.
Wzór flagi lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  19.
1.
Flagę lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej podnosi się przy stanowisku dowodzenia na lotniskach (lądowiskach) marynarki wojennej - stałych i polowych.
2.
Flagę lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej podnosi się i opuszcza na rozkaz dowódcy lub kierownika lotów.
3.
W przypadku obecności na lotnisku (lądowisku) marynarki wojennej zorganizowanych jednostek bądź sił i środków lotnictwa wojskowego państw obcych, flaga lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej powinna być podniesiona przez cały czas ich obecności.
4.
Szczegółowe zasady podnoszenia i opuszczania flagi lotnisk (lądowisk) marynarki wojennej określa ceremoniał wojskowy.
§  20-22. 5
(uchylone).
§  23.
1.
Flagą dowódcy Marynarki Wojennej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku długości czerwonego pasa, pod herbem, jest umieszczona kotwica koloru białego z liną kotwiczną zwiniętą w kształcie litery "S".
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5, a wysokość kotwicy do szerokości płata 2,3:5.
3.
Wzór flagi dowódcy Marynarki Wojennej określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  24.
1.
Flagą admirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, są umieszczone trzy gwiazdy pięciopromienne koloru białego, ułożone w trójkąt równoboczny, w taki sposób, aby dwie z nich były w jednakowej odległości od tego liku.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła, opisanego na wierzchołkach gwiazdy, do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości między obwodami kół, opisanymi na wierzchołkach gwiazd, do szerokości płata wynosi 0,35:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem gwiazd, umieszczonych w pionie, w pobliżu liku przydrzewcowego, do szerokości płata wynosi 1:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem pojedynczej gwiazdy a likiem przydrzewcowym do szerokości płata wynosi 2,35:5.
3.
Wzór flagi admirała określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  25.
1.
Flagą wiceadmirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, w jednakowej odległości od tego liku, są umieszczone dwie gwiazdy pięciopromienne koloru białego.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła, opisanego na wierzchołkach gwiazdy, do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości między obwodami kół, opisanymi na wierzchołkach gwiazd, do szerokości płata wynosi 0,35:5. Stosunek odległości pomiędzy środkami gwiazd, umieszczonych w pionie w pobliżu liku przydrzewcowego, do szerokości płata wynosi 1:5.
3.
Wzór flagi wiceadmirała określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  26.
1.
Flagą kontradmirała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Na czerwonym pasie, w pobliżu liku przydrzewcowego, jest umieszczona pośrodku gwiazda pięciopromienna koloru białego.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość między językami jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy koła, opisanego na wierzchołkach gwiazdy, do szerokości płata wynosi 0,75:5. Stosunek odległości pomiędzy środkiem gwiazdy a likiem przydrzewcowym do szerokości płata wynosi 1:5.
3.
Wzór flagi kontradmirała określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  27.
1.
Flagą generała jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej. Pośrodku długości czerwonego pasa, pod herbem, są umieszczone dwie skrzyżowane lufy armatnie, a pod nimi kula. Lufy i kula są koloru żółtego.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Głębokość wcięcia jest równa jednej piątej szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek szerokości płaszczyzny, zajętej przez skrzyżowane lufy oraz kulę, do szerokości płata wynosi 2,15:5. Stosunek średnicy kuli do szerokości płata wynosi 1:9.
3.
Wzór flagi generała określa załącznik nr 4a do zarządzenia.
§  28.
1.
Znakami szefa Sztabu Marynarki Wojennej i dowódców zespołów okrętów są proporczyki z tkaniny o barwach państwowych z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, zakończone "jaskółczymi ogonami" o ustalonych kolorach dla:
1)
szefa Sztabu Marynarki Wojennej - czerwony,
2)
dowódcy flotylli - biały,
3)
dowódcy dywizjonu - niebieski,
4)
dowódcy grupy - zielony.
2.
Wzory znaków, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  29.
1. 6
Znaki wymienione w § 9a ust. 1, § 9b ust. 1, § 9c ust. 1, § 9d ust. 1 oraz § 11 pkt 4 i 5 podnosi się na okręcie wojennym lub innej jednostce pływającej marynarki wojennej, na których osoby honorowane tymi znakami przebywają oficjalnie.
2.
Czas, miejsce i sposób podnoszenia i opuszczania znaków marynarki wojennej określa "Regulamin służby na okrętach Rzeczypospolitej Polskiej".
§  30.
Szczegółowe wymiary bandery wojennej, proporca Marynarki Wojennej, znaku dowódcy okrętu oraz znaków, o których mowa w § 11, określa dowódca Marynarki Wojennej.
2 § 11 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
3 § 11 pkt 4 lit. a-c) uchylone przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
4 § 13 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
5 § 20-22 uchylone przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.
6 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 14 grudnia 2005 r. (M.P.05.82.1165) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2005 r.